TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 4/12/2016 9:05:58 AM

RACE 5 [4/2/2016] Handicap Series 3

Handicap 3 H5

Printed on : 4/12/2016 9:05:58 AM

505 Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
DNF 8922 Twenty One   1.000       M Lawrence 2.0    

Explorer 16 Class HC results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
1 115 Swallow 40:06 0.950 38:06 0.950 0.950 S Burke 1.0 14:43:06  
DNC 10 Ass Explorer   0.998       R Lamont 9.0    
DNC 47 Merlin   0.990       E Vorano 9.0    
DNC 53 Old Salt   0.905       R Clinch 9.0    
DNC 78 Kalang   0.980       George Guiliani 9.0    
DNC 121 Fiz IV   0.970       P Wright 9.0    
DNC 127 Edna May   0.895       M Lambiris 9.0    
DNC 138 Sally   0.990       J Wilson 9.0    

Explorer16W/oMotor Class HC results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
DNF 9 James Pearl   0.903       L Hunt 2.0    

Hartley 16 Class HC results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
1 1464 Sea Biscuit 37:44 0.957 36:07 0.957 0.957 B Longworthy 1.0 14:40:44  
2 441 Phantom 37:30 1.018 38:10 0.963 1.008 T Burke 2.0 14:40:30  
3 912 Up In Arms 40:05 0.991 39:43 0.901 0.981 J Dorrington 3.0 14:43:05 P Mullenger
DNC 1333 Hissing Sid   1.058       P Behrendt 6.0    
DNC 1591 Just A Boat   0.959       J Bunnett 6.0    

Impulse Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
1 448 Frantic 37:02 0.853 31:35 0.853 0.853 L Nagy 1.0 14:37:02  
2 616 Fire in the Sky 33:45 0.970 32:44 0.936 0.961 S Gevers 2.0 14:33:45  
3 597 Electrafy 34:55 0.940 32:49 0.905 0.931 L Raymond 3.0 14:34:55  
DNC 652 Scuppers   0.966       J Gibson 5.0    

KittyCat Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 737 Kiss This   0.998       L Kiss 2.0    

LaserRadial Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 181907 Bees Knees   1.000       B Fentiman 2.0    

Mirror Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 451 Aquarius   1.000       G Martin 3.0    
DNC 8041 Piccolina   1.000       O Voogd 3.0    

Pacer Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
1 2667 JAAS 35:51 1.028 36:51 1.028 1.028 A O'Brien 1.0 14:35:51  
2 1764 Serendipity 40:23 0.913 36:52 0.913 0.913 E Stojkovich 2.0 14:40:23  
3 2586 Rince Wind 37:53 0.996 37:44 0.973 0.990 D Vockler 3.0 14:37:53  
4 2482 Manta 40:31 0.944 38:15 0.910 0.935 G Davison 4.0 14:40:31  
5 2766 Spark Plug 40:52 0.972 39:43 0.902 0.962 K Ho 5.0 14:40:52  
DNC 550 Shadowfax   1.000       C Wirtz 8.0    
DNC 1610 Reckless   0.992       S Forster 8.0    

RsAero7 Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 1387 LOL   1.000       G Charlesworth 2.0    

Sabre Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
1 1987 Sea Somfin 36:37 1.008 36:55 1.008 1.008 A Keil 1.0 14:36:37  
2 1710 My Distraction 44:21 0.931 41:17 0.832 0.922 A Marsh 2.0 14:44:21  
DNC 100 Sabrage   1.000       P Behrendt 7.0    
DNC 255 Leaky   0.983       I Collins 7.0    
DNC 1004 A Good Egg   0.895       J Meddings 7.0    
DNC 1589 Espada   0.975       F Ellis 7.0    

Ultimate 18 DK Class HC results Start : 14:03
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim CREW
DNC 63 Gypsy Rose   1.000       P Endler 4.0    
DNC 100 Neried   0.936       A Banks 4.0    
DNC 437 Pedina D'oro   0.865       J Rees 4.0