TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 11/6/2015 1:30:03 PM

RACE 3 [10/31/2015] Handicap Series

Handicap H3

Printed on : 11/6/2015 1:30:03 PM

125 Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 1356 Aztec Warrior   R Chittenden   2.0  

505 Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 7904 The Beast   B Fentiman   3.0  
DNC 8922 Twenty One   M Lawrence   3.0  

Castle 550 Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 3 White Knight   S Van den Berg   2.0  

Dory Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 1333 Dory   P Behrendt   2.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 127 Edna May 35:30 M Lambiris   1.0 14:35:30
2 121 Fiz IV 43:05 P Wright   2.0 14:43:05
DNC 47 Merlin   E Vorano   8.0  
DNC 53 Old Salt   R Clinch   8.0  
DNC 111 Emily   F Strickland   8.0  
DNF 9 James Pearl   L Hunt   5.0  
DNF 115 Swallow   S Burke   5.0  

Finn Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNF 150 Mushy Peas   D Ballard   2.0  

Gem 550 Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNF 155 Zephyr   A Wilson   2.0  

Hartley 16 Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 441 Phantom 24:24 T Burke   1.0 14:24:24
2 1591 Just A Boat 24:35 J Bunnett   2.0 14:24:35
3 912 Up In Arms 24:50 J Dorrington P Mullenger 3.0 14:24:50
DNC 763 Myra 2   K Holland   10.0  
DNC 1333 Hissing Sid   P Behrendt   10.0  
DNC 1442 Tru Blu   M Horvath   10.0  
DNC 1464 Sea Biscuit   B Longworthy   10.0  
DNC 1464 Sea Biscuit   G Mee   10.0  
DNF 1208 With Pride   W Grosvenor   5.0  

Hartley 18 MA Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 24 Taraquin   C Theodore   2.0  

Impulse Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 652 Scuppers 21:36 J Gibson   1.0 14:26:36
2 597 Electrafy 22:33 L Raymond   2.0 14:27:33
3 448 Frantic 26:55 L Nagy   3.0 14:31:55
DNC 616 Fire in the Sky   S Gevers   5.0  

KittyCat Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 737 Kiss This 23:30 L Kiss   1.0 14:28:30
DNC 14 Photon   I McGrath   5.0  
DNC 323 Nigretta   J Barnett   5.0  
DNC 333 Super Grove   I Kiss   5.0  

Laser Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 163955 Vin Fiz   P Wright   2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNS 181907 Bees Knees   B Fentiman   2.0  

Mirror Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 451 Aquarius   G Martin   5.0  
DNC 8041 Piccolina   G Gardiner   5.0  
DNC 8041 Piccolina   O Voogd   5.0  
DNC M1 Aquarius   G Manter   5.0  

Pacer Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 2766 Spark Plug 28:00 K Ho   1.0 14:33:00
2 2586 Rince Wind 30:49 D Vockler   2.0 14:35:49
3 2482 Manta 31:56 G Davison   3.0 14:36:56
4 CP2 Club Pacer 31:57 D Becker   4.0 14:36:57
DNC 542 Fire Fly   S Muscat   13.0  
DNC 550 Shadowfax   C Wirtz   13.0  
DNC 1610 Reckless   S Forster   13.0  
DNC 1764 Serendipity   E Stojkovich   13.0  
DNC 2115 Banana Split   G Parsons   13.0  
DNC 2667 JAAS   A O'Brien   13.0  
DNC 2959 Vivacious   A Pickard   13.0  
DNC CP1 Jack Maloney   R Lamont   13.0  

RsAero7 Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 1387 LOL 25:18 G Charlesworth   1.0 14:30:18

Sabre Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 255 Leaky   I Collins   13.0  
DNC 622 Sea Legs   K Holland   13.0  
DNC 1004 A Good Egg   J Meddings   13.0  
DNC 1080 Jethro Hull   A Wilson   13.0  
DNC 1230 Wave Length   S Hunter   13.0  
DNC 1411 Cutting Edge   J McCall   13.0  
DNC 1589 Espada   F Ellis   13.0  
DNC 1647 Seabeat   A Keil   13.0  
DNC 1710 My Distraction   A Marsh   13.0  
DNC 1859 Flyte   R O'Hagan   13.0  
DNC 1902 RedFive   R Lamont   13.0  
DNC 1987 Sea Somfin   A Keil   13.0  

Spacesailor20 Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 18 Lucy Bea   G Hinchcliffe   2.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 437 Pedina D'oro 33:13 J Rees   1.0 14:33:13
DNC 63 Gypsy Rose   P Endler   5.0  
DNC 100 Neried   A Banks   5.0  
DNC 125 Free Spirit   P Nancarrow   5.0