TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 10/26/2015 4:51:15 PM

RACE 2 [10/24/2015] Handicap Series

Handicap H2

Printed on : 10/26/2015 4:51:15 PM

125 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 1356 Aztec Warrior   1.000       R Chittenden   2.0   3 0.00

505 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 8922 Twenty One 51:45 1.000 51:45 1.000 1.000 M Lawrence   1.0 14:56:45 3 17.25
DNC 7904 The Beast   1.000       B Fentiman   3.0   3 0.00

Castle 550 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 3 White Knight   1.000       S Van den Berg   2.0   3 0.00

Dory Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 1333 Dory   1.000       P Behrendt   2.0   3 0.00

Explorer 16 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 53 Old Salt 01:09:13 0.906 01:02:43 0.928 0.911 R Clinch   1.0 15:09:13 3 23.07
2 115 Swallow 01:05:27 0.981 01:04:12 0.981 0.981 S Burke   2.0 15:05:27 3 21.82
3 121 Fiz IV 01:06:12 0.998 01:06:04 0.970 0.991 P Wright   3.0 15:06:12 3 22.07
4 127 Edna May 01:11:58 0.949 01:08:18 0.892 0.940 M Lambiris   4.0 15:11:58 3 23.99
5 9 James Pearl 01:19:35 0.916 01:12:54 0.807 0.907 L Hunt   5.0 15:19:35 3 26.53
DNC 47 Merlin   1.000       E Vorano   8.0   3 0.00
DNC 111 Emily   0.955       F Strickland   8.0   3 0.00

Gem 550 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 155 Zephyr 01:13:50 1.000 01:13:50 1.000 1.000 A Wilton   1.0 15:13:50 3 24.61

Hartley 16 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1333 Hissing Sid 59:17 1.057 01:02:40 1.082 1.063 P Behrendt   1.0 14:59:17 3 19.76
2 441 Phantom 01:02:38 1.024 01:04:08 1.024 1.024 T Burke   2.0 15:02:38 3 20.88
3 1591 Just A Boat 01:04:32 1.001 01:04:36 0.994 0.999 J Bunnett   3.0 15:04:32 3 21.51
4 1208 With Pride 01:16:13 0.891 01:07:54 0.841 0.882 W Grosvenor   4.0 15:16:13 3 25.41
DNC 763 Myra 2   0.980       K Holland   10.0   3 0.00
DNC 912 Up In Arms   0.991       J Dorrington P Mullenger 10.0   3 0.00
DNC 1442 Tru Blu   1.131       M Horvath   10.0   3 0.00
DNC 1464 Sea Biscuit   0.961       B Longworthy   10.0   3 0.00
DNC 1464 Sea Biscuit   0.971       G Mee   10.0   3 0.00

Hartley 18 MA Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 24 Taraquin   1.000       C Theodore   2.0   3 0.00

Impulse Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 652 Scuppers 51:07 1.021 52:11 1.021 1.021 J Gibson   1.0 14:56:07 3 17.04
2 448 Frantic 01:03:42 0.839 53:27 0.819 0.834 L Nagy   2.0 15:08:42 3 21.23
3 597 Electrafy 56:26 0.978 55:12 0.925 0.968 L Raymond   3.0 15:01:26 3 18.81
DNC 616 Fire in the Sky   0.940       S Gevers   5.0   3 0.00

KittyCat Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 737 Kiss This 47:47 0.998 47:41 0.998 0.998 L Kiss   1.0 14:52:47 3 15.93
2 323 Nigretta 01:02:26 0.975 01:00:52 0.764 0.965 J Barnett   2.0 15:07:26 3 20.81
DNC 14 Photon   1.000       I McGrath   5.0   3 0.00
DNC 333 Super Grove   0.939       I Kiss   5.0   3 0.00

Laser Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 163955 Vin Fiz   1.000       P Wright   2.0   3 0.00

LaserRadial Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 181907 Bees Knees 01:03:39 1.000 01:03:39 1.000 1.000 B Fentiman   1.0 15:08:39 3 21.22

Mirror Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 8041 Piccolina 01:01:47 1.000 01:32:40 1.000 1.000 O Voogd   1.0 15:06:47 2 30.89
DNC 451 Aquarius   1.000       G Martin   5.0   2 0.00
DNC 8041 Piccolina   1.000       G Gardiner   5.0   2 0.00
DNC M1 Aquarius   1.000       G Manter   5.0   2 0.00

Pacer Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 2586 Rince Wind 59:36 1.002 59:43 1.049 1.012 D Vockler   1.0 15:04:36 3 19.87
2 1610 Reckless 01:04:44 0.963 01:02:20 0.966 0.964 S Forster   2.0 15:09:44 3 21.58
3 2482 Manta 01:06:52 0.935 01:02:31 0.935 0.935 G Davison   3.0 15:11:52 3 22.29
4 2667 JAAS 01:01:00 1.037 01:03:15 1.025 1.034 A O'Brien   4.0 15:06:00 3 20.33
5 CP1 Jack Maloney 01:05:16 1.000 01:05:16 0.958 0.990 R Lamont   5.0 15:10:16 3 21.76
6 1764 Serendipity 01:11:53 0.928 01:06:42 0.870 0.919 E Stojkovich   6.0 15:16:53 3 23.96
DNC 542 Fire Fly   0.896       S Muscat   12.0   3 0.00
DNC 550 Shadowfax   0.965       C Wirtz   12.0   3 0.00
DNC 2115 Banana Split   1.045       G Parsons   12.0   3 0.00
DNC 2766 Spark Plug   0.988       K Ho   12.0   3 0.00
DNC 2959 Vivacious   1.043       A Pickard   12.0   3 0.00

RsAero7 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 58:13 1.000 58:13 1.000 1.000 G Charlesworth   1.0 15:03:13 3 19.41

Sabre Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1987 Sea Somfin 01:02:04 1.018 01:03:11 1.018 1.018 A Keil   1.0 15:07:04 3 20.69
DNC 255 Leaky   0.982       I Collins   13.0   3 0.00
DNC 622 Sea Legs   0.945       K Holland   13.0   3 0.00
DNC 1004 A Good Egg   0.895       J Meddings   13.0   3 0.00
DNC 1080 Jethro Hull   0.959       A Wilson   13.0   3 0.00
DNC 1230 Wave Length   0.975       S Hunter   13.0   3 0.00
DNC 1411 Cutting Edge   0.951       J McCall   13.0   3 0.00
DNC 1589 Espada   0.975       F Ellis   13.0   3 0.00
DNC 1647 Seabeat   1.074       A Keil   13.0   3 0.00
DNC 1710 My Distraction   0.931       A Marsh   13.0   3 0.00
DNC 1859 Flyte   0.920       R O'Hagan   13.0   3 0.00
DNC 1902 RedFive   1.000       R Lamont   13.0   3 0.00

Spacesailor20 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 18 Lucy Bea   1.000       G Hinchcliffe   2.0   3 0.00

Ultimate 18 DK Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 63 Gypsy Rose   0.916       P Endler   5.0   3 0.00
DNC 100 Neried   0.836       A Banks   5.0   3 0.00
DNC 437 Pedina D'oro   0.871       J Rees   5.0   3 0.00
DSQ 125 Free Spirit   0.955       P Nancarrow   2.0   3 0.00