TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 10/26/2015 4:52:32 PM

RACE 2 [10/24/2015] Handicap Series

Handicap H2

Printed on : 10/26/2015 4:52:32 PM

125 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 1356 Aztec Warrior   R Chittenden   2.0   3 0.00

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 8922 Twenty One 51:45 M Lawrence   1.0 14:56:45 3 17.25
DNC 7904 The Beast   B Fentiman   3.0   3 0.00

Castle 550 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 3 White Knight   S Van den Berg   2.0   3 0.00

Dory Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 1333 Dory   P Behrendt   2.0   3 0.00

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 115 Swallow 01:05:27 S Burke   1.0 15:05:27 3 21.82
2 121 Fiz IV 01:06:12 P Wright   2.0 15:06:12 3 22.07
3 53 Old Salt 01:09:13 R Clinch   3.0 15:09:13 3 23.07
4 127 Edna May 01:11:58 M Lambiris   4.0 15:11:58 3 23.99
5 9 James Pearl 01:19:35 L Hunt   5.0 15:19:35 3 26.53
DNC 47 Merlin   E Vorano   8.0   3 0.00
DNC 111 Emily   F Strickland   8.0   3 0.00

Gem 550 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 155 Zephyr 01:13:50 A Wilton   1.0 15:13:50 3 24.61

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1333 Hissing Sid 59:17 P Behrendt   1.0 14:59:17 3 19.76
2 441 Phantom 01:02:38 T Burke   2.0 15:02:38 3 20.88
3 1591 Just A Boat 01:04:32 J Bunnett   3.0 15:04:32 3 21.51
4 1208 With Pride 01:16:13 W Grosvenor   4.0 15:16:13 3 25.41
DNC 763 Myra 2   K Holland   10.0   3 0.00
DNC 912 Up In Arms   J Dorrington P Mullenger 10.0   3 0.00
DNC 1442 Tru Blu   M Horvath   10.0   3 0.00
DNC 1464 Sea Biscuit   B Longworthy   10.0   3 0.00
DNC 1464 Sea Biscuit   G Mee   10.0   3 0.00

Hartley 18 MA Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 24 Taraquin   C Theodore   2.0   3 0.00

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 652 Scuppers 51:07 J Gibson   1.0 14:56:07 3 17.04
2 597 Electrafy 56:26 L Raymond   2.0 15:01:26 3 18.81
3 448 Frantic 01:03:42 L Nagy   3.0 15:08:42 3 21.23
DNC 616 Fire in the Sky   S Gevers   5.0   3 0.00

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 737 Kiss This 47:47 L Kiss   1.0 14:52:47 3 15.93
2 323 Nigretta 01:02:26 J Barnett   2.0 15:07:26 3 20.81
DNC 14 Photon   I McGrath   5.0   3 0.00
DNC 333 Super Grove   I Kiss   5.0   3 0.00

Laser Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 163955 Vin Fiz   P Wright   2.0   3 0.00

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 181907 Bees Knees 01:03:39 B Fentiman   1.0 15:08:39 3 21.22

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 8041 Piccolina 01:01:47 O Voogd   1.0 15:06:47 2 30.89
DNC 451 Aquarius   G Martin   5.0   2 0.00
DNC 8041 Piccolina   G Gardiner   5.0   2 0.00
DNC M1 Aquarius   G Manter   5.0   2 0.00

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 2586 Rince Wind 59:36 D Vockler   1.0 15:04:36 3 19.87
2 2667 JAAS 01:01:00 A O'Brien   2.0 15:06:00 3 20.33
3 1610 Reckless 01:04:44 S Forster   3.0 15:09:44 3 21.58
4 CP1 Jack Maloney 01:05:16 R Lamont   4.0 15:10:16 3 21.76
5 2482 Manta 01:06:52 G Davison   5.0 15:11:52 3 22.29
6 1764 Serendipity 01:11:53 E Stojkovich   6.0 15:16:53 3 23.96
DNC 542 Fire Fly   S Muscat   12.0   3 0.00
DNC 550 Shadowfax   C Wirtz   12.0   3 0.00
DNC 2115 Banana Split   G Parsons   12.0   3 0.00
DNC 2766 Spark Plug   K Ho   12.0   3 0.00
DNC 2959 Vivacious   A Pickard   12.0   3 0.00

RsAero7 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 58:13 G Charlesworth   1.0 15:03:13 3 19.41

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1987 Sea Somfin 01:02:04 A Keil   1.0 15:07:04 3 20.69
DNC 255 Leaky   I Collins   13.0   3 0.00
DNC 622 Sea Legs   K Holland   13.0   3 0.00
DNC 1004 A Good Egg   J Meddings   13.0   3 0.00
DNC 1080 Jethro Hull   A Wilson   13.0   3 0.00
DNC 1230 Wave Length   S Hunter   13.0   3 0.00
DNC 1411 Cutting Edge   J McCall   13.0   3 0.00
DNC 1589 Espada   F Ellis   13.0   3 0.00
DNC 1647 Seabeat   A Keil   13.0   3 0.00
DNC 1710 My Distraction   A Marsh   13.0   3 0.00
DNC 1859 Flyte   R O'Hagan   13.0   3 0.00
DNC 1902 RedFive   R Lamont   13.0   3 0.00

Spacesailor20 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 18 Lucy Bea   G Hinchcliffe   2.0   3 0.00

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 63 Gypsy Rose   P Endler   5.0   3 0.00
DNC 100 Neried   A Banks   5.0   3 0.00
DNC 437 Pedina D'oro   J Rees   5.0   3 0.00
DSQ 125 Free Spirit   P Nancarrow   2.0   3 0.00