TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 10/23/2015 10:31:45 PM

RACE 1 [10/17/2015] Handicap Series

Handicap 1

Printed on : 10/23/2015 10:31:45 PM

125 Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 1356 Aztec Warrior   1.000       R Chittenden   2.0  

505 Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 7904 The Beast   1.000       B Fentiman   3.0  
DNS 8922 Twenty One   1.000       M Lawrence   2.0  

Castle 550 Class HC results Start : 14:24
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 3 White Knight   1.000       S Van den Berg   2.0  

Dory Class HC results Start : 14:24
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 1333 Dory   1.000       P Behrendt   2.0  

Explorer 16 Class HC results Start : 14:24
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 115 Swallow 01:22:33 0.981 01:20:59 0.981 0.981 S Burke   1.0 15:46:33
2 127 Edna May 01:38:00 0.959 01:33:59 0.826 0.949 M Lambiris   2.0 16:02:00
DNC 47 Merlin   1.000       E Vorano   8.0  
DNC 53 Old Salt   0.906       R Clinch   8.0  
DNC 111 Emily   0.955       F Strickland   8.0  
DNC 121 Fiz IV   0.998       P Wright   8.0  
DNF 9 James Pearl   0.916       L Hunt   4.0  

Gem 550 Class HC results Start : 14:24
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 155 Zephyr 01:35:43 1.000 01:35:43 1.000 1.000 A Wilton   1.0 15:59:43

Hartley 16 Class HC results Start : 14:24
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 441 Phantom 01:20:29 1.024 01:22:25 1.024 1.024 T Burke   1.0 15:44:29
2 1333 Hissing Sid 01:18:14 1.058 01:22:46 1.053 1.057 P Behrendt   2.0 15:42:14
DNC 763 Myra 2   0.980       K Holland   10.0  
DNC 912 Up In Arms   0.991       J Dorrington P Mullenger 10.0  
DNC 1208 With Pride   0.891       W Grosvenor   10.0  
DNC 1442 Tru Blu   1.131       M Horvath   10.0  
DNC 1464 Sea Biscuit   0.961       B Longworthy   10.0  
DNC 1464 Sea Biscuit   0.971       G Mee   10.0  
DNS 1591 Just A Boat   1.001       J Bunnett   4.0  

Hartley 18 MA Class HC results Start : 14:24
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 24 Taraquin   1.000       C Theodore   2.0  

Impulse Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 616 Fire in the Sky 01:16:07 0.940 01:11:33 0.940 0.940 S Gevers   1.0 15:31:07
2 652 Scuppers 01:13:41 1.031 01:15:58 0.971 1.021 J Gibson   2.0 15:28:41
DNS 448 Frantic   0.839       L Nagy   5.0  
DNS 597 Electrafy   0.978       L Raymond   5.0  

KittyCat Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 14 Photon   1.000       I McGrath   5.0  
DNC 323 Nigretta   0.975       J Barnett   5.0  
DNC 333 Super Grove   0.939       I Kiss   5.0  
DNS 737 Kiss This   0.998       L Kiss   2.0  

Laser Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 163955 Vin Fiz   1.000       P Wright   2.0  

LaserRadial Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 181907 Bees Knees   1.000       B Fentiman   2.0  

Mirror Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 451 Aquarius   1.000       G Martin   4.0  
DNC 8041 Piccolina   1.000       G Gardiner   4.0  
DNC M1 Aquarius   1.000       G Manter   4.0  

Pacer Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1764 Serendipity 01:30:41 0.928 01:24:09 0.928 0.928 E Stojkovich   1.0 15:45:41
2 2586 Rince Wind 01:30:59 1.012 01:32:04 0.925 1.002 D Vockler   2.0 15:45:59
DNC 542 Fire Fly   0.896       S Muscat   11.0  
DNC 550 Shadowfax   0.965       C Wirtz   11.0  
DNC 1610 Reckless   0.963       S Forster   11.0  
DNC 2115 Banana Split   1.045       G Parsons   11.0  
DNC 2482 Manta   0.935       G Davison   11.0  
DNC 2959 Vivacious   1.043       A Pickard   11.0  
DNS 2667 JAAS   1.037       A O'Brien   5.0  
DNS 2766 Spark Plug   0.988       K Ho   5.0  

RsAero7 Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1387 LOL 01:10:52 1.000 01:10:52 1.000 1.000 G Charlesworth   1.0 15:25:52

Sabre Class HC results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 1987 Sea Somfin 01:25:48 1.018 01:27:21 1.018 1.018 A Keil   1.0 15:40:48
2 1589 Espada 01:34:48 0.985 01:33:23 0.921 0.975 F Ellis   2.0 15:49:48
3 622 Sea Legs 01:38:55 0.955 01:34:28 0.883 0.945 K Holland   3.0 15:53:55
DNC 255 Leaky   0.982       I Collins   13.0  
DNC 1004 A Good Egg   0.895       J Meddings   13.0  
DNC 1080 Jethro Hull   0.959       A Wilson   13.0  
DNC 1230 Wave Length   0.975       S Hunter   13.0  
DNC 1411 Cutting Edge   0.951       J McCall   13.0  
DNC 1647 Seabeat   1.074       A Keil   13.0  
DNC 1710 My Distraction   0.931       A Marsh   13.0  
DNC 1859 Flyte   0.920       R O'Hagan   13.0  
DNC 1902 RedFive   1.000       R Lamont   13.0  

Spacesailor20 Class HC results Start : 14:24
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
DNF 18 Lucy Bea   1.000       G Hinchcliffe   2.0  

Ultimate 18 DK Class HC results Start : 14:24
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper CREW Score Fin Tim
1 437 Pedina D'oro 01:28:55 0.871 01:17:27 0.871 0.871 J Rees   1.0 15:52:55
DNC 63 Gypsy Rose   0.916       P Endler   5.0  
DNS 100 Neried   0.836       A Banks   4.0  
DNS 125 Free Spirit   0.955       P Nancarrow   4.0