TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 10/23/2015 10:32:56 PM

RACE 1 [10/17/2015] Handicap Series

Handicap 1

Printed on : 10/23/2015 10:32:56 PM

125 Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 1356 Aztec Warrior   R Chittenden   2.0  

505 Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 7904 The Beast   B Fentiman   3.0  
DNS 8922 Twenty One   M Lawrence   2.0  

Castle 550 Class Elapsed Time results Start : 14:24
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 3 White Knight   S Van den Berg   2.0  

Dory Class Elapsed Time results Start : 14:24
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 1333 Dory   P Behrendt   2.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results Start : 14:24
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 115 Swallow 01:22:33 S Burke   1.0 15:46:33
2 127 Edna May 01:38:00 M Lambiris   2.0 16:02:00
DNC 47 Merlin   E Vorano   8.0  
DNC 53 Old Salt   R Clinch   8.0  
DNC 111 Emily   F Strickland   8.0  
DNC 121 Fiz IV   P Wright   8.0  
DNF 9 James Pearl   L Hunt   4.0  

Gem 550 Class Elapsed Time results Start : 14:24
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 155 Zephyr 01:35:43 A Wilton   1.0 15:59:43

Hartley 16 Class Elapsed Time results Start : 14:24
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 1333 Hissing Sid 01:18:14 P Behrendt   1.0 15:42:14
2 441 Phantom 01:20:29 T Burke   2.0 15:44:29
DNC 763 Myra 2   K Holland   10.0  
DNC 912 Up In Arms   J Dorrington P Mullenger 10.0  
DNC 1208 With Pride   W Grosvenor   10.0  
DNC 1442 Tru Blu   M Horvath   10.0  
DNC 1464 Sea Biscuit   B Longworthy   10.0  
DNC 1464 Sea Biscuit   G Mee   10.0  
DNS 1591 Just A Boat   J Bunnett   4.0  

Hartley 18 MA Class Elapsed Time results Start : 14:24
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 24 Taraquin   C Theodore   2.0  

Impulse Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 652 Scuppers 01:13:41 J Gibson   1.0 15:28:41
2 616 Fire in the Sky 01:16:07 S Gevers   2.0 15:31:07
DNS 448 Frantic   L Nagy   5.0  
DNS 597 Electrafy   L Raymond   5.0  

KittyCat Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 14 Photon   I McGrath   5.0  
DNC 323 Nigretta   J Barnett   5.0  
DNC 333 Super Grove   I Kiss   5.0  
DNS 737 Kiss This   L Kiss   2.0  

Laser Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 163955 Vin Fiz   P Wright   2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 181907 Bees Knees   B Fentiman   2.0  

Mirror Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 451 Aquarius   G Martin   4.0  
DNC 8041 Piccolina   G Gardiner   4.0  
DNC M1 Aquarius   G Manter   4.0  

Pacer Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 1764 Serendipity 01:30:41 E Stojkovich   1.0 15:45:41
2 2586 Rince Wind 01:30:59 D Vockler   2.0 15:45:59
DNC 542 Fire Fly   S Muscat   11.0  
DNC 550 Shadowfax   C Wirtz   11.0  
DNC 1610 Reckless   S Forster   11.0  
DNC 2115 Banana Split   G Parsons   11.0  
DNC 2482 Manta   G Davison   11.0  
DNC 2959 Vivacious   A Pickard   11.0  
DNS 2667 JAAS   A O'Brien   5.0  
DNS 2766 Spark Plug   K Ho   5.0  

RsAero7 Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 1387 LOL 01:10:52 G Charlesworth   1.0 15:25:52

Sabre Class Elapsed Time results Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 1987 Sea Somfin 01:25:48 A Keil   1.0 15:40:48
2 1589 Espada 01:34:48 F Ellis   2.0 15:49:48
3 622 Sea Legs 01:38:55 K Holland   3.0 15:53:55
DNC 255 Leaky   I Collins   13.0  
DNC 1004 A Good Egg   J Meddings   13.0  
DNC 1080 Jethro Hull   A Wilson   13.0  
DNC 1230 Wave Length   S Hunter   13.0  
DNC 1411 Cutting Edge   J McCall   13.0  
DNC 1647 Seabeat   A Keil   13.0  
DNC 1710 My Distraction   A Marsh   13.0  
DNC 1859 Flyte   R O'Hagan   13.0  
DNC 1902 RedFive   R Lamont   13.0  

Spacesailor20 Class Elapsed Time results Start : 14:24
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNF 18 Lucy Bea   G Hinchcliffe   2.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results Start : 14:24
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 437 Pedina D'oro 01:28:55 J Rees   1.0 15:52:55
DNC 63 Gypsy Rose   P Endler   5.0  
DNS 100 Neried   A Banks   4.0  
DNS 125 Free Spirit   P Nancarrow   4.0