TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 11/12/2015 12:00:13 PM

Handicap Series

Printed on : 11/12/2015 12:00:13 PM

SERIES SCORES for Class HC up to Race 5 on 11/7/2015 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 5 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [Class HC] for 125 up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1356 Aztec Warrior R Chittenden     8.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C [2.0C]

Series Results [Class HC] for 505 up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   8922 Twenty One M Lawrence     9.0 3.0C 3.0C [3.0C] 1.0 2.0S
2   7904 The Beast B Fentiman     12.0 3.0C 3.0C 3.0C 3.0C [3.0C]

Series Results [Class HC] for Castle 550 up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   3 White Knight S Van den Berg     8.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C [2.0C]

Series Results [Class HC] for Dory up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1333 Dory P Behrendt     8.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C [2.0C]

Series Results [Class HC] for Explorer 16 up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 1.0S 115 Swallow S Burke     11.0 4.0 4.0 [5.0F] 2.0 1.0
2   121 Fiz IV P Wright     11.0 3.0 3.0 2.0 3.0 [8.0C]
3 1.0S 53 Old Salt R Clinch     12.0 1.0 2.0 8.0C 1.0 [8.0C]
4   9 James Pearl L Hunt     12.0 2.0 1.0 5.0F [5.0] 4.0F
5   127 Edna May M Lambiris     15.0 8.0C [8.0C] 1.0 4.0 2.0
6   111 Emily F Strickland     32.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C [8.0C]
6   47 Merlin E Vorano     32.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C [8.0C]

Series Results [Class HC] for Finn up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   150 Mushy Peas D Ballard     6.0 2.0C 2.0C [2.0F] 1.0C 1.0C

Series Results [Class HC] for Gem 550 up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   155 Zephyr A Wilson     6.0 2.0C 2.0C [2.0F] 1.0 1.0

Series Results [Class HC] for Hartley 16 up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 5R 1333 Hissing Sid P Behrendt     6.0 1.0 2.0 [10.0C] 1.0 2.0
2   441 Phantom T Burke     6.0 2.0 1.0 [3.0] 2.0 1.0
3   1591 Just A Boat J Bunnett     18.0 10.0C [10.0C] 1.0 3.0 4.0S
4   1208 With Pride W Grosvenor     29.0 10.0C 10.0C 5.0F 4.0 [10.0C]
5   912 Up In Arms J Dorrington P Mullenger   32.0 10.0C 10.0C 2.0 10.0C [10.0C]
6   1464 Sea Biscuit G Mee     40.0 10.0C 10.0C 10.0C 10.0C [10.0C]
6   1464 Sea Biscuit B Longworthy     40.0 10.0C 10.0C 10.0C 10.0C [10.0C]
6   1442 Tru Blu M Horvath     40.0 10.0C 10.0C 10.0C 10.0C [10.0C]
6   763 Myra 2 K Holland     40.0 10.0C 10.0C 10.0C 10.0C [10.0C]

Series Results [Class HC] for Hartley 18 MA up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   24 Taraquin C Theodore     8.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C [2.0C]

Series Results [Class HC] for Impulse up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   448 Frantic L Nagy     7.0 1.0 1.0 3.0 2.0 [5.0S]
2   652 Scuppers J Gibson     8.0 [4.0] 3.0 2.0 1.0 2.0
3   597 Electrafy L Raymond     9.0 3.0 2.0 1.0 3.0 [5.0S]
4   616 Fire in the Sky S Gevers     12.0 2.0 4.0 5.0C [5.0C] 1.0

Series Results [Class HC] for KittyCat up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   737 Kiss This L Kiss     9.0 5.0C [5.0C] 1.0 1.0 2.0S
2   323 Nigretta J Barnett     17.0 5.0C 5.0C 5.0C 2.0 [5.0C]
3   333 Super Grove I Kiss     20.0 5.0C 5.0C 5.0C 5.0C [5.0C]
3   14 Photon I McGrath     20.0 5.0C 5.0C 5.0C 5.0C [5.0C]

Series Results [Class HC] for Laser up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   163955 Vin Fiz P Wright     8.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C [2.0C]

Series Results [Class HC] for LaserRadial up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   181907 Bees Knees B Fentiman     7.0 2.0C 2.0C 2.0S 1.0 [2.0C]

Series Results [Class HC] for Mirror up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   8041 Piccolina O Voogd     15.0 5.0C 5.0C [5.0C] 1.0 4.0C
2   8041 Piccolina G Gardiner     19.0 5.0C 5.0C 5.0C [5.0C] 4.0C
2   M1 Aquarius G Manter     19.0 5.0C 5.0C 5.0C [5.0C] 4.0C
2   451 Aquarius G Martin     19.0 5.0C 5.0C 5.0C [5.0C] 4.0C

Series Results [Class HC] for Pacer up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   2586 Rince Wind D Vockler     7.0 [13.0C] 1.0 3.0 1.0 2.0
2   1764 Serendipity E Stojkovich     10.0 1.0 2.0 [13.0C] 6.0 1.0
3   2766 Spark Plug K Ho     11.0 2.0 3.0 1.0 [12.0C] 5.0S
4   2482 Manta G Davison     29.0 13.0C [13.0C] 2.0 3.0 11.0C
5   2667 JAAS A O'Brien     35.0 13.0C 13.0C [13.0C] 4.0 5.0S
6   1610 Reckless S Forster     39.0 13.0C 13.0C [13.0C] 2.0 11.0C
7   CP2 Club Pacer D Becker     40.0 13.0C [13.0C] 4.0 12.0C 11.0C
8   CP1 Jack Maloney R Lamont     42.0 13.0C 13.0C [13.0C] 5.0 11.0C
9   550 Shadowfax C Wirtz     49.0 13.0C 13.0C [13.0C] 12.0C 11.0C
9   2115 Banana Split G Parsons     49.0 13.0C 13.0C [13.0C] 12.0C 11.0C
9   2959 Vivacious A Pickard     49.0 13.0C 13.0C [13.0C] 12.0C 11.0C
9   542 Fire Fly S Muscat     49.0 13.0C 13.0C [13.0C] 12.0C 11.0C

Series Results [Class HC] for RsAero7 up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1387 LOL G Charlesworth     4.0 1.0 1.0 1.0 1.0 [1.0]

Series Results [Class HC] for Sabre up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1987 Sea Somfin A Keil     16.0 13.0C 1.0 [13.0C] 1.0 1.0
2   622 Sea Legs K Holland     30.0 1.0 13.0C 13.0C [13.0C] 3.0
3   1589 Espada F Ellis     41.0 13.0C 13.0C 13.0C [13.0C] 2.0
4   1710 My Distraction A Marsh     52.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C [13.0C]
4   1902 RedFive R Lamont     52.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C [13.0C]
4   255 Leaky I Collins     52.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C [13.0C]
4   1230 Wave Length S Hunter     52.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C [13.0C]
4   1080 Jethro Hull A Wilson     52.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C [13.0C]
4   1004 A Good Egg J Meddings     52.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C [13.0C]
4   1647 Seabeat A Keil     52.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C [13.0C]
4   1411 Cutting Edge J McCall     52.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C [13.0C]
4   1859 Flyte R O'Hagan     52.0 13.0C 13.0C 13.0C 13.0C [13.0C]

Series Results [Class HC] for Spacesailor20 up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   18 Lucy Bea G Hinchcliffe     8.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C [2.0F]

Series Results [Class HC] for Ultimate 18 DK up to Race 5 (Drops = 1)
Place Ties Sail No Boat Name Skipper Crew From Sers Score Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   437 Pedina D'oro J Rees     8.0 1.0 5.0C 1.0 [5.0C] 1.0
2   125 Free Spirit P Nancarrow     9.0 2.0 1.0 [5.0C] 2.0Q 4.0S
3   100 Neried A Banks     19.0 5.0C 5.0C 5.0C [5.0C] 4.0S
4   63 Gypsy Rose P Endler     20.0 5.0C 5.0C 5.0C 5.0C [5.0C]