TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 11/12/2015 11:54:54 AM

RACE 4 [11/7/2015] Handicap Series

H4 Handicap

Printed on : 11/12/2015 11:54:54 AM

125 Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 1356 Aztec Warrior   R Chittenden   2.0  

505 Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 7904 The Beast   B Fentiman   3.0  
DNC 8922 Twenty One   M Lawrence   3.0  

Castle 550 Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 3 White Knight   S Van den Berg   2.0  

Dory Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 1333 Dory   P Behrendt   2.0  

Explorer 16 Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 121 Fiz IV 31:43 P Wright   1.0 14:31:43
2 9 James Pearl 33:28 L Hunt   2.0 14:33:28
3 53 Old Salt 33:59 R Clinch   3.0 14:33:59
4 115 Swallow 35:01 S Burke   4.0 14:35:01
DNC 47 Merlin   E Vorano   8.0  
DNC 111 Emily   F Strickland   8.0  
DNC 127 Edna May   M Lambiris   8.0  

Finn Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 150 Mushy Peas   D Ballard   2.0  

Gem 550 Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 155 Zephyr   A Wilson   2.0  

Hartley 16 Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 1333 Hissing Sid 29:15 P Behrendt   1.0 14:29:15
2 441 Phantom 30:24 T Burke   2.0 14:30:24
DNC 763 Myra 2   K Holland   10.0  
DNC 912 Up In Arms   J Dorrington P Mullenger 10.0  
DNC 1208 With Pride   W Grosvenor   10.0  
DNC 1442 Tru Blu   M Horvath   10.0  
DNC 1464 Sea Biscuit   B Longworthy   10.0  
DNC 1464 Sea Biscuit   G Mee   10.0  
DNC 1591 Just A Boat   J Bunnett   10.0  

Hartley 18 MA Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 24 Taraquin   C Theodore   2.0  

Impulse Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 652 Scuppers 25:05 J Gibson   1.0 14:30:05
2 597 Electrafy 25:25 L Raymond   2.0 14:30:25
3 448 Frantic 29:30 L Nagy   3.0 14:34:30
4 616 Fire in the Sky 30:51 S Gevers   4.0 14:35:51

KittyCat Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 14 Photon   I McGrath   5.0  
DNC 323 Nigretta   J Barnett   5.0  
DNC 333 Super Grove   I Kiss   5.0  
DNC 737 Kiss This   L Kiss   5.0  

Laser Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 163955 Vin Fiz   P Wright   2.0  

LaserRadial Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 181907 Bees Knees   B Fentiman   2.0  

Mirror Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 451 Aquarius   G Martin   5.0  
DNC 8041 Piccolina   G Gardiner   5.0  
DNC 8041 Piccolina   O Voogd   5.0  
DNC M1 Aquarius   G Manter   5.0  

Pacer Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 2586 Rince Wind 30:17 D Vockler   1.0 14:35:17
2 2766 Spark Plug 32:13 K Ho   2.0 14:37:13
3 1764 Serendipity 33:05 E Stojkovich   3.0 14:38:05
DNC 542 Fire Fly   S Muscat   13.0  
DNC 550 Shadowfax   C Wirtz   13.0  
DNC 1610 Reckless   S Forster   13.0  
DNC 2115 Banana Split   G Parsons   13.0  
DNC 2482 Manta   G Davison   13.0  
DNC 2667 JAAS   A O'Brien   13.0  
DNC 2959 Vivacious   A Pickard   13.0  
DNC CP1 Jack Maloney   R Lamont   13.0  
DNC CP2 Club Pacer   D Becker   13.0  

RsAero7 Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 1387 LOL 29:40 G Charlesworth   1.0 14:34:40

Sabre Class Elapsed Time results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 1987 Sea Somfin 28:35 A Keil   1.0 14:33:35
DNC 255 Leaky   I Collins   13.0  
DNC 622 Sea Legs   K Holland   13.0  
DNC 1004 A Good Egg   J Meddings   13.0  
DNC 1080 Jethro Hull   A Wilson   13.0  
DNC 1230 Wave Length   S Hunter   13.0  
DNC 1411 Cutting Edge   J McCall   13.0  
DNC 1589 Espada   F Ellis   13.0  
DNC 1647 Seabeat   A Keil   13.0  
DNC 1710 My Distraction   A Marsh   13.0  
DNC 1859 Flyte   R O'Hagan   13.0  
DNC 1902 RedFive   R Lamont   13.0  

Spacesailor20 Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
DNC 18 Lucy Bea   G Hinchcliffe   2.0  

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Elapsd Skipper CREW Score Fin Tim
1 125 Free Spirit 42:21 P Nancarrow   1.0 14:42:21
DNC 63 Gypsy Rose   P Endler   5.0  
DNC 100 Neried   A Banks   5.0  
DNC 437 Pedina D'oro   J Rees   5.0