TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 12/7/2015 6:33:01 PM

RACE 3 [12/5/2015] Handicap Series 2

Handicap2 H3

Printed on : 12/7/2015 6:33:01 PM

505 Class HC results (Based on 4 Laps) Start : 14:09
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 8922 Twenty One 01:00:47 1.000 01:00:47 1.000 1.000 M Lawrence 1.0 15:09:47 4 15.20

Explorer 16 Class HC results (Based on 4 Laps) Start : 14:18
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 115 Swallow 01:07:03 0.971 01:26:48 0.971 0.971 S Burke 1.0 15:25:03 3 22.35
2 127 Edna May 01:11:52 0.926 01:28:44 0.906 0.921 M Lambiris 2.0 15:29:52 3 23.96
DNC 47 Merlin   1.000       E Vorano 6.0   3 0.00
DNC 53 Old Salt   0.911       R Clinch 6.0   3 0.00
DNC 121 Fiz IV   0.970       P Wright 6.0   3 0.00

Explorer16W/oMotor Class HC results (Based on 4 Laps) Start : 14:18
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 9 James Pearl 01:11:15 0.903 01:25:47 0.903 0.903 L Hunt 1.0 15:29:15 3 23.75

Hartley 16 Class HC results (Based on 4 Laps) Start : 14:18
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 441 Phantom 01:01:36 1.021 01:23:52 1.028 1.023 T Burke 1.0 15:19:36 3 20.53
2 1333 Hissing Sid 59:38 1.062 01:24:27 1.062 1.062 P Behrendt 2.0 15:17:38 3 19.88
3 1591 Just A Boat 01:05:52 0.989 01:26:51 0.962 0.982 J Bunnett 3.0 15:23:52 3 21.96
4 1208 With Pride 01:16:44 0.891 01:31:10 0.825 0.882 W Grosvenor 4.0 15:34:44 3 25.58
DNF 1464 Sea Biscuit   0.951       B Longworthy 6.0   3 0.00

Impulse Class HC results (Based on 4 Laps) Start : 14:12
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 597 Electrafy 40:48 0.974 01:19:29 0.974 0.974 L Raymond 1.0 14:52:48 2 20.40
DNC 448 Frantic   0.835       L Nagy 5.0   2 0.00
DNC 616 Fire in the Sky   0.996       S Gevers 5.0   2 0.00
DNC 652 Scuppers   0.994       J Gibson 5.0   2 0.00

KittyCat Class HC results (Based on 4 Laps) Start : 14:09
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 737 Kiss This   0.998       L Kiss 2.0   4 0.00

LaserRadial Class HC results (Based on 4 Laps) Start : 14:12
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 181907 Bees Knees   1.000       B Fentiman 2.0   2 0.00

Mirror Class HC results (Based on 4 Laps) Start : 14:12
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
DNC 8041 Piccolina   1.000       O Voogd 2.0   2 0.00

Pacer Class HC results (Based on 4 Laps) Start : 14:12
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 2586 Rince Wind 45:15 0.994 01:29:57 1.041 1.004 D Vockler 1.0 14:57:15 2 22.63
2 2482 Manta 50:23 0.935 01:34:13 0.935 0.935 G Davison 2.0 15:02:23 2 25.19
3 CP2 Club Pacer 47:30 1.000 01:35:00 0.992 0.998 A OBrien 3.0 14:59:30 2 23.75
4 CP5 Club pacer 50:05 1.000 01:40:10 0.941 0.990 A Morton 4.0 15:02:05 2 25.04
5 CP4 Club Pacer 51:18 1.000 01:42:36 0.918 0.990 G Gardiner 5.0 15:03:18 2 25.65
DNC 542 Fire Fly   0.896       S Muscat 9.0   2 0.00
DNC 2115 Banana Split   1.035       G Parsons 9.0   2 0.00
DNF 1764 Serendipity   0.915       E Stojkovich 7.0   2 0.00

RsAero7 Class HC results (Based on 4 Laps) Start : 14:12
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1387 LOL 41:32 1.000 01:23:04 1.000 1.000 G Charlesworth 1.0 14:53:32 2 20.77

Sabre Class HC results (Based on 4 Laps) Start : 14:15
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 1004 A Good Egg 46:21 0.895 01:22:58 0.934 0.904 J Meddings 1.0 15:01:21 2 23.18
2 1987 Sea Somfin 42:32 1.018 01:26:36 1.018 1.018 A Keil 2.0 14:57:32 2 21.27
3 1710 My Distraction 01:10:50 0.931 02:11:54 0.611 0.922 A Marsh 3.0 15:25:50 2 35.42
4 1411 Cutting Edge 01:10:06 0.951 02:13:20 0.618 0.941 J McCall 4.0 15:25:06 2 35.05
5 622 Sea Legs 01:16:00 0.955 02:25:10 0.570 0.945 K Holland 5.0 15:31:00 2 38.00
DNF 1589 Espada   0.975       F Ellis 7.0   2 0.00

Ultimate 18 DK Class HC results (Based on 4 Laps) Start : 14:18
Place Sail No Boat Name Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Skipper Score Fin Tim LAPS Mins/Lap
1 125 Free Spirit 01:09:58 0.945 01:28:09 0.945 0.945 P Nancarrow 1.0 15:27:58 3 23.32
2 437 Pedina D'oro 01:17:59 0.871 01:30:34 0.848 0.865 J Rees 2.0 15:35:59 3 25.99