TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 1/1/2015 7:35:41 PM

Sprint Series

Printed on : 1/1/2015 7:35:41 PM

SERIES SCORES for Class HC up to Race 4 on 12/20/2014 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 4 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [Class HC] for Brolga17 up to Race 4
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 2 Ada Brooks M Lambiris 4.0 1.0 1.0 1.0 1.0

Series Results [Class HC] for Explorer 16 up to Race 4
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 115 Swallow S Burke 6.0 2.0C 1.0 2.0O 1.0

Series Results [Class HC] for Hartley 16 up to Race 4
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 800 Phantom T Burke 7.0 2.0 1.0 2.0 2.0
2 912 Up In Arms J Dorrington 11.0 3.0 3.0 4.0 1.0
3 1333 Hissing Sid P Behrendt 12.0 1.0 5.0 1.0 5.0
4 1464 Sea Biscuit B Longworthy 14.0 4.0 2.0 5.0 3.0
5 1591 Just A Boat J Bunnett 20.0 7.0C 4.0 3.0 6.0
6 1208 With Pride W Grosvenor 23.0 7.0C 6.0 6.0 4.0

Series Results [Class HC] for Impulse up to Race 4
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 105 Casimir L de M S Gevers 6.0 1.0 1.0 1.0 3.0
2 597 Electrafy L Raymond 9.0 2.0 2.0 3.0 2.0
3 448 Frantic L Nagy 11.0 4.0C 4.0F 2.0 1.0

Series Results [Class HC] for JavelinSym up to Race 4
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 388 Last Roll J Thomson 8.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0F

Series Results [Class HC] for KittyCat up to Race 4
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 737 Kiss This L Kiss 10.0 4.0C 1.0 4.0C 1.0
2 333 Super Grove I Kiss 12.0 4.0C 2.0 4.0C 2.0
3 323 Nigretta J Barnett 16.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0F

Series Results [Class HC] for Laser up to Race 4
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 163955 Vin Fiz P Wright 4.0 1.0 1.0 1.0 1.0

Series Results [Class HC] for LaserRadial up to Race 4
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 171110 Watermelon R Thomas 4.0 1.0 1.0 1.0 1.0
2 181907 Bees Knees B Fentiman 9.0 3.0C 2.0 2.0 2.0

Series Results [Class HC] for Mirror up to Race 4
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 8041 Piccolina G Gardner 5.0 2.0C 1.0 1.0 1.0

Series Results [Class HC] for Pacer up to Race 4
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 2586 Rince Wind D Vockler 9.0 3.0 3.0 2.0 1.0
2 2766 Spark Plug K Ho 10.5 5.0 2.0 1.0 2.5
3 1764 Serendipity E Stojkovich 11.0 2.0 1.0 3.0 5.0
4 2482 Manta G Davison 14.0 1.0 5.0 4.0 4.0
5 2644 Daryl J J Muscat 15.5 4.0 4.0 5.0 2.5
6 2583 Dorothy L A Moreton 28.0 8.0C 8.0C 6.0 6.0
7 2585 Margaret S R Moreton 32.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0F

Series Results [Class HC] for Sabre up to Race 4
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 1647 Seasomfin A Keil 6.0 2.0 2.0 1.0 1.0
2 1004 A Good Egg J Meddings 10.0 1.0 1.0 3.0 5.0
3 1589 Espada G Charlesworth 13.0 5.0 3.0 2.0 3.0
4 1710 My Distraction A Marsh 14.0 3.0 4.0 5.0 2.0
5 1859 Flyte R O'Hagan 17.0 4.0 5.0 4.0 4.0

SERIES SCORES for Line Honours up to Race 4 on 12/20/2014 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 4 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [Line Honours] up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   597 Electrafy L Raymond WSC 7.0 1.0 3.0 1.0 2.0
2   1647 Seasomfin A Keil   18.0 5.0 4.0 6.0 3.0
3   105 Casimir L de M S Gevers   19.0 3.0 6.0 3.0 7.0
4   800 Phantom T Burke   21.5 4.0 5.0 4.0 8.5
5   1333 Hissing Sid P Behrendt   25.0 2.0 9.0 2.0 12.0
6   2586 Rince Wind D Vockler WSC 31.5 6.0 12.0 9.5 4.0
7   2766 Spark Plug K Ho WSC 40.5 10.0 10.0 12.0 8.5
8   912 Up In Arms J Dorrington   41.0 7.0 13.0 8.0 13.0
9 11.0S 163955 Vin Fiz P Wright   54.0 16.0 20.0 7.0 11.0
10   1589 Espada G Charlesworth WSC 54.0 19.0 7.0 13.0 15.0
11   1764 Serendipity E Stojkovich   58.0 9.0 11.0 15.0 23.0
12   2644 Daryl J J Muscat   59.0 11.0 21.0 17.0 10.0
13   1464 Sea Biscuit B Longworthy WSC 60.0 14.0 14.0 14.0 18.0
14   171110 Watermelon R Thomas   60.5 17.0 17.0 9.5 17.0
15   1004 A Good Egg J Meddings   61.0 8.0 8.0 19.0 26.0
16   737 Kiss This L Kiss WSC 66.0 32.0C 1.0 32.0C 1.0
17   448 Frantic L Nagy   70.0 32.0C 28.0F 5.0 5.0
18 13.0S 1859 Flyte R O'Hagan   71.5 13.0 18.5 16.0 24.0
19   1710 My Distraction A Marsh WSC 71.5 15.0 18.5 22.0 16.0
20   333 Super Grove I Kiss WSC 72.0 32.0C 2.0 32.0C 6.0
21   2482 Manta G Davison WSC 74.0 12.0 24.0 18.0 20.0
22   1591 Just A Boat J Bunnett WSC 77.0 32.0C 15.0 11.0 19.0
23   115 Swallow S Burke   89.0 32.0C 16.0 27.0O 14.0
24   2 Ada Brooks M Lambiris   96.0 18.0 26.0 24.0 28.0
25   181907 Bees Knees B Fentiman   97.0 32.0C 22.0 21.0 22.0
26   1208 With Pride W Grosvenor   99.0 32.0C 23.0 23.0 21.0
27 20.0S 2583 Dorothy L A Moreton   109.0 32.0C 32.0C 20.0 25.0
28   8041 Piccolina G Gardner WSC 109.0 32.0C 25.0 25.0 27.0
29   388 Last Roll J Thomson   128.0 32.0C 32.0C 32.0C 32.0F
29   323 Nigretta J Barnett   128.0 32.0C 32.0C 32.0C 32.0F
29   2585 Margaret S R Moreton   128.0 32.0C 32.0C 32.0C 32.0F

SERIES SCORES for All Fleet Yardstick up to Race 4 on 12/20/2014 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 4 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [All Fleet Yardstick] up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1647 Seasomfin A Keil   9.5 2.5 1.0 5.0 1.0
2   597 Electrafy L Raymond WSC 10.0 4.0 3.0 1.0 2.0
3   800 Phantom T Burke   14.5 2.5 2.0 3.0 7.0
4   1333 Hissing Sid P Behrendt   22.0 1.0 10.0 2.0 9.0
5   2586 Rince Wind D Vockler WSC 27.0 5.0 12.0 6.0 4.0
6   2766 Spark Plug K Ho WSC 30.0 10.0 8.0 7.0 5.0
7   105 Casimir L de M S Gevers   30.5 6.0 9.0 4.0 11.5
8   912 Up In Arms J Dorrington   38.0 7.0 13.0 8.0 10.0
9   1589 Espada G Charlesworth WSC 45.0 19.0 4.5 10.0 11.5
10   2644 Daryl J J Muscat   53.0 11.0 19.0 17.0 6.0
11   1764 Serendipity E Stojkovich   53.5 8.5 11.0 13.0 21.0
12   1464 Sea Biscuit B Longworthy WSC 59.0 14.0 14.0 16.0 15.0
13   1004 A Good Egg J Meddings   60.5 8.5 6.0 19.0 27.0
14   1710 My Distraction A Marsh WSC 65.5 15.0 16.5 21.0 13.0
15   1859 Flyte R O'Hagan   66.5 13.0 16.5 15.0 22.0
16   2482 Manta G Davison WSC 68.0 12.0 22.0 18.0 16.0
17 3.0S 115 Swallow S Burke   69.0 32.0C 7.0 27.0O 3.0
18   171110 Watermelon R Thomas   69.0 17.0 20.0 12.0 20.0
19   163955 Vin Fiz P Wright   72.0 16.0 24.0 14.0 18.0
20   1591 Just A Boat J Bunnett WSC 73.0 32.0C 15.0 9.0 17.0
21   448 Frantic L Nagy   79.0 32.0C 28.0F 11.0 8.0
22   737 Kiss This L Kiss WSC 82.5 32.0C 4.5 32.0C 14.0
23   1208 With Pride W Grosvenor   94.0 32.0C 21.0 22.0 19.0
24   2 Ada Brooks M Lambiris   95.0 18.0 26.0 23.0 28.0
25   8041 Piccolina G Gardner WSC 104.0 32.0C 23.0 24.0 25.0
26   333 Super Grove I Kiss WSC 105.0 32.0C 18.0 32.0C 23.0
27   181907 Bees Knees B Fentiman   106.0 32.0C 25.0 25.0 24.0
28   2583 Dorothy L A Moreton   110.0 32.0C 32.0C 20.0 26.0
29   323 Nigretta J Barnett   128.0 32.0C 32.0C 32.0C 32.0F
29   2585 Margaret S R Moreton   128.0 32.0C 32.0C 32.0C 32.0F
29   388 Last Roll J Thomson   128.0 32.0C 32.0C 32.0C 32.0F

SERIES SCORES for All Fleet Handicap up to Race 4 on 12/20/2014 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 4 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [All Fleet Handicap] up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1647 Seasomfin A Keil   13.0 4.0 2.0 6.0 1.0
2   800 Phantom T Burke   24.0 5.0 5.0 3.0 11.0
3   1004 A Good Egg J Meddings   37.0 1.0 1.0 10.0 25.0
4   912 Up In Arms J Dorrington   37.5 7.5 12.0 8.0 10.0
5   105 Casimir L de M S Gevers   38.0 12.0 10.0 2.0 14.0
6 1.0S 1333 Hissing Sid P Behrendt   39.0 3.0 17.0 1.0 18.0
7   1710 My Distraction A Marsh WSC 39.0 9.0 7.0 21.0 2.0
8   2766 Spark Plug K Ho WSC 40.0 16.0 9.0 9.0 6.0
9   2586 Rince Wind D Vockler WSC 42.0 10.0 16.0 12.0 4.0
10   597 Electrafy L Raymond WSC 46.0 15.0 18.0 4.0 9.0
11   1764 Serendipity E Stojkovich   48.0 7.5 3.0 15.5 22.0
12   1464 Sea Biscuit B Longworthy WSC 51.0 14.0 8.0 17.0 12.0
13   1589 Espada G Charlesworth WSC 53.0 19.0 6.0 11.0 17.0
14   1859 Flyte R O'Hagan   57.0 11.0 11.0 14.0 21.0
15   2482 Manta G Davison WSC 58.0 2.0 25.0 18.0 13.0
16   2644 Daryl J J Muscat   60.0 13.0 22.0 20.0 5.0
17   2 Ada Brooks M Lambiris   68.5 6.0 21.0 15.5 26.0
18   448 Frantic L Nagy   69.0 32.0C 28.0F 6.0 3.0
19   1591 Just A Boat J Bunnett WSC 70.0 32.0C 13.0 6.0 19.0
20   171110 Watermelon R Thomas   74.0 17.0 24.0 13.0 20.0
21   1208 With Pride W Grosvenor   78.0 32.0C 15.0 24.0 7.0
22   737 Kiss This L Kiss WSC 83.0 32.0C 4.0 32.0C 15.0
23 8.0S 115 Swallow S Burke   86.0 32.0C 19.0 27.0O 8.0
24   163955 Vin Fiz P Wright   86.0 18.0 26.0 19.0 23.0
25   181907 Bees Knees B Fentiman   90.5 32.0C 20.0 22.5 16.0
26   8041 Piccolina G Gardner WSC 104.0 32.0C 23.0 25.0 24.0
27   333 Super Grove I Kiss WSC 105.0 32.0C 14.0 32.0C 27.0
28   2583 Dorothy L A Moreton   114.5 32.0C 32.0C 22.5 28.0
29   2585 Margaret S R Moreton   128.0 32.0C 32.0C 32.0C 32.0F
29   388 Last Roll J Thomson   128.0 32.0C 32.0C 32.0C 32.0F
29   323 Nigretta J Barnett   128.0 32.0C 32.0C 32.0C 32.0F

SERIES SCORES for Class Elapsed Time up to Race 4 on 12/20/2014 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 4 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB/MED B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [Class Elapsed Time] for Brolga17 up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   2 Ada Brooks M Lambiris   4.0 1.0 1.0 1.0 1.0

Series Results [Class Elapsed Time] for Explorer 16 up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   115 Swallow S Burke   6.0 2.0C 1.0 2.0O 1.0

Series Results [Class Elapsed Time] for Hartley 16 up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 4R 1333 Hissing Sid P Behrendt   6.0 1.0 2.0 1.0 2.0
2   800 Phantom T Burke   6.0 2.0 1.0 2.0 1.0
3   912 Up In Arms J Dorrington   12.0 3.0 3.0 3.0 3.0
4   1464 Sea Biscuit B Longworthy WSC 17.0 4.0 4.0 5.0 4.0
5   1591 Just A Boat J Bunnett WSC 21.0 7.0C 5.0 4.0 5.0
6   1208 With Pride W Grosvenor   25.0 7.0C 6.0 6.0 6.0

Series Results [Class Elapsed Time] for Impulse up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   597 Electrafy L Raymond WSC 4.0 1.0 1.0 1.0 1.0
2   105 Casimir L de M S Gevers   9.0 2.0 2.0 2.0 3.0
3   448 Frantic L Nagy   13.0 4.0C 4.0F 3.0 2.0

Series Results [Class Elapsed Time] for JavelinSym up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   388 Last Roll J Thomson   8.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0F

Series Results [Class Elapsed Time] for KittyCat up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   737 Kiss This L Kiss WSC 10.0 4.0C 1.0 4.0C 1.0
2   333 Super Grove I Kiss WSC 12.0 4.0C 2.0 4.0C 2.0
3   323 Nigretta J Barnett   16.0 4.0C 4.0C 4.0C 4.0F

Series Results [Class Elapsed Time] for Laser up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   163955 Vin Fiz P Wright   4.0 1.0 1.0 1.0 1.0

Series Results [Class Elapsed Time] for LaserRadial up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   171110 Watermelon R Thomas   4.0 1.0 1.0 1.0 1.0
2   181907 Bees Knees B Fentiman   9.0 3.0C 2.0 2.0 2.0

Series Results [Class Elapsed Time] for Mirror up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   8041 Piccolina G Gardner WSC 5.0 2.0C 1.0 1.0 1.0

Series Results [Class Elapsed Time] for Pacer up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   2586 Rince Wind D Vockler WSC 6.0 1.0 3.0 1.0 1.0
2   2766 Spark Plug K Ho WSC 8.0 3.0 1.0 2.0 2.0
3   1764 Serendipity E Stojkovich   12.0 2.0 2.0 3.0 5.0
4   2644 Daryl J J Muscat   15.0 4.0 4.0 4.0 3.0
5   2482 Manta G Davison WSC 19.0 5.0 5.0 5.0 4.0
6   2583 Dorothy L A Moreton   28.0 8.0C 8.0C 6.0 6.0
7   2585 Margaret S R Moreton   32.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0F

Series Results [Class Elapsed Time] for Sabre up to Race 4
Place Ties Sail No Boat Name Skipper From Sers Score Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1   1647 Seasomfin A Keil   4.0 1.0 1.0 1.0 1.0
2   1589 Espada G Charlesworth WSC 11.0 5.0 2.0 2.0 2.0
3   1004 A Good Egg J Meddings   14.0 2.0 3.0 4.0 5.0
4   1859 Flyte R O'Hagan   14.5 3.0 4.5 3.0 4.0
5   1710 My Distraction A Marsh WSC 16.5 4.0 4.5 5.0 3.0