TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 16/12/2014 1:30:38 PM

RACE 9 [13/12/2014] Handicap Series

Handicap H9

Printed on : 16/12/2014 1:30:38 PM

125 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1356 Aztec Warrior R Chittenden 01:08:01 1.000 01:08:01 1.000 1.000 1.0

Dory Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1333 Dory P Behrendt 57:50 1.000 57:50 1.000 1.000 1.0

Explorer 16 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 121 Fiz IV P Wright 56:01 1.021 57:12 1.041 1.026 1.0
2 115 Swallow S Burke 58:20 1.000 58:20 1.000 1.000 2.0
3 53 Old Salt R Clinch 01:04:35 0.906 58:31 0.903 0.905 3.0
4 111 Emily F Strickland 01:02:24 0.962 01:00:02 0.935 0.955 4.0

Hartley 16 Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 912 Up In Arms J Dorrington 56:27 1.009 56:58 1.029 1.014 1.0
2 1591 Just A Boat J Bunnett 57:20 1.013 58:05 1.013 1.013 2.0
3 1208 With Pride W Grosvenor 01:03:55 0.943 01:00:16 0.909 0.934 3.0
4 1464 Sea Biscuit B Longworthy 01:01:42 0.999 01:01:38 0.941 0.985 4.0
5 800 Phantom T Burke 58:28 1.060 01:01:58 0.993 1.043 5.0

Impulse Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 652 Scuppers J Gibson 43:25 1.000 43:25 1.000 1.000 1.0
2 448 Frantic L Nagy 56:28 0.949 53:35 0.769 0.925 2.0

KittyCat Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 737 Kiss This L Kiss 44:02 1.000 44:02 1.000 1.000 1.0
2 323 Nigretta J Barnett 59:35 1.000 59:35 0.739 0.975 2.0

Pacer Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1764 Serendipity E Stojkovich 57:00 0.956 54:30 1.023 0.973 1.0
2 2766 Spark Plug K Ho 57:50 0.998 57:43 1.008 1.001 2.0
3 2482 Manta G Davison 01:01:04 0.955 58:19 0.955 0.955 3.0
4 2583 Dorothy L A O'Brien 55:50 1.052 58:44 1.044 1.050 4.0
5 2524 Jack Maloney S&J Muscat 01:03:06 0.975 01:01:31 0.924 0.962 5.0
6 2644 Daryl J J Gwinner 01:05:17 1.000 01:05:17 0.893 0.975 6.0

Sabre Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1859 Flyte R O'Hagan 55:55 0.966 54:01 1.015 0.978 1.0
2 1987 Sea Somfin A Keil 52:50 1.074 56:45 1.074 1.074 2.0
3 1589 Espada G Charlesworth 55:01 1.045 57:30 1.031 1.042 3.0
4 1710 My Distraction A Marsh 01:02:54 0.941 59:11 0.902 0.931 4.0
5 1004 A Good Egg J Meddings 01:07:14 0.968 01:05:05 0.844 0.944 5.0
DNF 255 Leaky I Collins   0.982       9.0
DNF 1411 Cutting Edge J McCall   1.000       9.0
DNS 1230 Wave Length S Hunter   0.975       9.0

Ultimate 18 DK Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 437 Pedina D'oro J Rees 01:04:54 0.885 57:26 0.885 0.885 1.0