TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 11/29/2014 8:34:30 PM

RACE 7 [11/29/2014] Handicap Series

Handicap H7

Printed on : 11/29/2014 8:34:30 PM

125 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:40
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 1356 Aztec Warrior R Chittenden 51:53 1.0

505 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:40
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 7904 The Beast B Fentiman 45:33 1.0
DNC 7904 The Beast M Lawrence   3.0

Brolga17 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:35
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
DNF 2 Ada Brooks M Lambiris   2.0

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:35
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
DNC 0 James Pearl A O'Brien   9.0
DNC 0 James Pearl E Vorano   9.0
DNC 47 Merlin E Vorano   9.0
DNC 53 Old Salt R Clinch   9.0
DNC 111 Emily F Strickland   9.0
DNC 121 Fiz IV P Wright   9.0
DNF 0 James Pearl M Rush   3.0
DNS 115 Swallow S Burke   3.0

Gem 550 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:35
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
DNC 155 Zephre A Wilson   2.0

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:35
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 1333 Hissing Sid P Behrendt 45:18 1.0
2 800 Phantom T Burke 46:06 2.0
3 1464 Sea Biscuit B Longworthy 48:49 3.0
DNC 800 Whispering T Burke   13.0
DNC 1143 Mary J T Demosthenous   13.0
DNC 1184 Mustang Sally P White   13.0
DNC 1442 Tru Blu M Horvath   13.0
DNC 1464 Sea Biscuit G Mee   13.0
DNF 763 Myra 2 K Holland   8.0
DNF 912 Up In Arms J Dorrington   8.0
DNS 1208 With Pride W Grosvenor   8.0
DSQ 1591 Just A Boat J Bunnett   8.0

Hartley 18 MA Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:35
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
DNC 24 Taraquin C Theodore   2.0

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:40
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 105 Casimir L de M S Gevers 44:23 1.0
2 448 Frantic L Nagy 49:10 2.0
DNC 597 Electrafy L Raymond   4.0

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:40
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 14 Photon I McGrath 45:44 1.0
DNC 323 Nigretta J Barnett   5.0
DNC 333 Super Grove I Kiss   5.0
DNC 737 Kiss This L Kiss   5.0

Laser Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:40
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
DNC 163955 Vin Fiz P Wright   2.0

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:40
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
DNC 181923 Bees Knees B Fentiman   2.0

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:40
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 8041 Piccolina O Voogd 39:22 1.0
DNC 8041 Piccolina G Gardner   4.0
DNC M1 Aquarius G Manter   4.0

Nacra431 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:40
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
DNC 431 Nacra 431 G Charlesworth   2.0

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:40
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 2667 JAAS A O'Brien 46:16 1.0
2 2115 Banana Split G Parsons 46:32 2.0
3 2766 Spark Plug K Ho 48:33 3.0
4 2524 Jack Maloney T Hampton 48:59 4.0
DNC 542 Fire Fly S Muscat   33.0
DNC 550 Shadowfax C Wirtz   33.0
DNC 1610 Reckless S Forster   33.0
DNC 1764 Serendipity E Stojkovich   33.0
DNC 2299 Violet Tony H   33.0
DNC 2482 Manta G Davison   33.0
DNC 2524 Jack Maloney D Beck   33.0
DNC 2524 Jack Maloney F Ellis   33.0
DNC 2524 Jack Maloney J&F Muscat   33.0
DNC 2524 Jack Maloney Tim& Basil   33.0
DNC 2524 Jack Maloney L Hunt   33.0
DNC 2524 Jack Maloney S Muscat   33.0
DNC 2583 Dorothy L Matt Annabel   33.0
DNC 2583 Dorothy L J&J Gwinner&Harn   33.0
DNC 2585 Margaret S A O'Brien   33.0
DNC 2585 Margaret S T&B Sharky   33.0
DNC 2586 Rince Wind D Vockler   33.0
DNC 2633 Red Racer M Shaw   33.0
DNC 2644 Daryl J F Ellis   33.0
DNC 2644 Daryl J D Beck   33.0
DNC 2644 Daryl J A Widen   33.0
DNC 2644 Daryl J A Wilson   33.0
DNC 2644 Daryl J Sam and Jane   33.0
DNC 2859 G Taylor F Ellis   33.0
DNC 2859 G Taylor Dean& Jan   33.0
DNC 2959 Vivacious A Pickard   33.0
DNF 2583 Dorothy L G Gardner   7.0
DNS 584 Slingshot L Hunt   7.0

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:40
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 1987 Sea Somfin A Keil 45:07 1.0
2 1589 Espada G Charlesworth 46:37 2.0
3 1004 A Good Egg J Meddings 48:18 3.0
4 255 Leaky I Collins 52:00 4.0
DNC 100 Uiscse Beatha P Behrendt   17.0
DNC 164 Christina C Pelosi-Thyme   17.0
DNC 622 Sea Legs K Holland   17.0
DNC 850 Goblin John T   17.0
DNC 1080 Jethro Hull A Wilson   17.0
DNC 1230 Wave Length S Hunter   17.0
DNC 1411 Cutting Edge J McCall   17.0
DNC 1516 Sciabola J Harris   17.0
DNC 1647 Seabeat A Keil   17.0
DNC 1859 Flyte R O'Hagan   17.0
DNC 1916 I'm Troppo Too M Shaw   17.0
DNF 1710 My Distraction A Marsh   6.0

Spacesailor20 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:35
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
DNC 18 Lucy Bea G Hinchcliffe   2.0

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 15:35
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 437 Pedina D'oro J Rees 59:07 1.0
DNC 34 Wildfire D Grant   6.0
DNC 63 Gypsy Rose P Endler   6.0
DNC 125 Free Spirit P Nancarrow   6.0
DNS 100 Neried A Banks   3.0