TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 11/29/2014 7:59:18 PM

RACE 6 [11/29/2014] Handicap Series

Handicap H6

Printed on : 11/29/2014 7:59:18 PM

125 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 1356 Aztec Warrior R Chittenden 01:20:25 1.0

505 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 7904 The Beast B Fentiman 01:03:21 1.0
DNC 7904 The Beast M Lawrence   3.0

Brolga17 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 2 Ada Brooks M Lambiris 01:30:15 1.0

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 115 Swallow S Burke 01:13:33 1.0
2 0 James Pearl M Rush 01:24:29 2.0
DNC 0 James Pearl A O'Brien   9.0
DNC 0 James Pearl E Vorano   9.0
DNC 47 Merlin E Vorano   9.0
DNC 53 Old Salt R Clinch   9.0
DNC 111 Emily F Strickland   9.0
DNC 121 Fiz IV P Wright   9.0

Gem 550 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
DNC 155 Zephre A Wilson   2.0

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 1333 Hissing Sid P Behrendt 01:11:27 1.0
2 1591 Just A Boat J Bunnett 01:12:34 2.0
3 800 Phantom T Burke 01:12:41 3.0
4 1464 Sea Biscuit B Longworthy 01:14:19 4.0
5 912 Up In Arms J Dorrington 01:14:44 5.0
6 763 Myra 2 K Holland 01:21:52 6.0
7 1208 With Pride W Grosvenor 01:22:44 7.0
DNC 800 Whispering T Burke   13.0
DNC 1143 Mary J T Demosthenous   13.0
DNC 1184 Mustang Sally P White   13.0
DNC 1442 Tru Blu M Horvath   13.0
DNC 1464 Sea Biscuit G Mee   13.0

Hartley 18 MA Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
DNC 24 Taraquin C Theodore   2.0

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 105 Casimir L de M S Gevers 01:06:16 1.0
2 448 Frantic L Nagy 01:10:51 2.0
DNC 597 Electrafy L Raymond   4.0

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 14 Photon I McGrath 01:03:16 1.0
DNC 323 Nigretta J Barnett   5.0
DNC 333 Super Grove I Kiss   5.0
DNC 737 Kiss This L Kiss   5.0

Laser Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
DNC 163955 Vin Fiz P Wright   2.0

LaserRadial Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
DNC 181923 Bees Knees B Fentiman   2.0

Mirror Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 4801 Piccolina O Voogd 01:00:42 1.0
DNC 8041 Piccolina G Gardner   4.0
DNC M1 Aquarius G Manter   4.0

Nacra431 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
DNC 431 Nacra 431 G Charlesworth   2.0

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 2115 Banana Split G Parsons 01:07:33 1.0
2 2667 JAAS A O'Brien 01:10:57 2.0
3 2766 Spark Plug K Ho 01:12:09 3.0
4 2524 Jack Maloney T Hampton 01:12:12 4.0
5 584 Slingshot L Hunt 01:17:39 5.0
6 2583 Dorothy L G Gardner 01:27:39 6.0
DNC 542 Fire Fly S Muscat   33.0
DNC 550 Shadowfax C Wirtz   33.0
DNC 1610 Reckless S Forster   33.0
DNC 1764 Serendipity E Stojkovich   33.0
DNC 2299 Violet Tony H   33.0
DNC 2482 Manta G Davison   33.0
DNC 2524 Jack Maloney D Beck   33.0
DNC 2524 Jack Maloney F Ellis   33.0
DNC 2524 Jack Maloney J&F Muscat   33.0
DNC 2524 Jack Maloney Tim& Basil   33.0
DNC 2524 Jack Maloney L Hunt   33.0
DNC 2524 Jack Maloney S Muscat   33.0
DNC 2583 Dorothy L Matt Annabel   33.0
DNC 2583 Dorothy L J&J Gwinner&Harn   33.0
DNC 2585 Margaret S A O'Brien   33.0
DNC 2585 Margaret S T&B Sharky   33.0
DNC 2586 Rince Wind D Vockler   33.0
DNC 2633 Red Racer M Shaw   33.0
DNC 2644 Daryl J F Ellis   33.0
DNC 2644 Daryl J D Beck   33.0
DNC 2644 Daryl J A Widen   33.0
DNC 2644 Daryl J A Wilson   33.0
DNC 2644 Daryl J Sam and Jane   33.0
DNC 2859 G Taylor F Ellis   33.0
DNC 2859 G Taylor Dean& Jan   33.0
DNC 2959 Vivacious A Pickard   33.0

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 1987 Sea Somfin A Keil 01:09:00 1.0
2 1589 Espada G Charlesworth 01:11:44 2.0
3 255 Leaky I Collins 01:16:30 3.0
4 1004 A Good Egg J Meddings 01:16:36 4.0
5 1710 My Distraction A Marsh 01:18:38 5.0
DNC 100 Uiscse Beatha P Behrendt   17.0
DNC 164 Christina C Pelosi-Thyme   17.0
DNC 622 Sea Legs K Holland   17.0
DNC 850 Goblin John T   17.0
DNC 1080 Jethro Hull A Wilson   17.0
DNC 1230 Wave Length S Hunter   17.0
DNC 1411 Cutting Edge J McCall   17.0
DNC 1516 Sciabola J Harris   17.0
DNC 1647 Seabeat A Keil   17.0
DNC 1859 Flyte R O'Hagan   17.0
DNC 1916 I'm Troppo Too M Shaw   17.0

Spacesailor20 Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
DNC 18 Lucy Bea G Hinchcliffe   2.0

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 4 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd Score
1 100 Neried A Banks 01:24:36 1.0
2 437 Pedina D'oro J Rees 01:27:22 2.0
DNC 34 Wildfire D Grant   6.0
DNC 63 Gypsy Rose P Endler   6.0
DNC 125 Free Spirit P Nancarrow   6.0