TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 6/11/2014 3:33:56 PM

RACE 1 [18/10/2014] Handicap Series

Handicap H1

Printed on : 6/11/2014 3:33:56 PM

Brolga17 Class HC results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
DNF 2 Ada Brooks M Lambiris   1.000       2.0

Explorer 16 Class HC results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 115 Swallow S Burke 01:23:16 1.000 01:23:16 1.000 1.000 1.0
2 121 Fiz IV P Wright 01:21:43 1.028 01:24:00 1.019 1.026 2.0
3 53 Old Salt R Clinch 01:33:29 0.911 01:25:10 0.891 0.906 3.0

Hartley 16 Class HC results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1333 Hissing Sid P Behrendt 01:15:13 1.088 01:21:50 1.088 1.088 1.0
2 912 Up In Arms J Dorrington 01:22:56 1.013 01:24:01 0.987 1.006 2.0
DNF 800 Phantom T Burke   1.069       5.0
DNF 1208 With Pride W Grosvenor   0.975       5.0

Impulse Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 597 Electrafy L Raymond 01:09:36 1.103 01:16:46 1.103 1.103 1.0
2 448 Frantic L Nagy 01:21:00 0.981 01:19:28 0.948 0.973 2.0

KittyCat Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 323 Nigretta J Barnett 01:22:44 1.000 01:22:44 1.000 1.000 1.0

LaserRadial Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 181923 Bees Knees B Fentiman 01:37:06 1.000 01:37:06 1.000 1.000 1.0

Pacer Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1764 Serendipity E Stojkovich 01:23:23 0.956 01:19:43 0.957 0.956 1.0
2 2959 Vivacious A Pickard 01:17:04 1.036 01:19:50 1.036 1.036 2.0
3 2667 JAAS A O'Brien 01:19:42 1.059 01:24:24 1.002 1.045 3.0
4 2586 Rince Wind D Vockler 01:21:30 1.042 01:24:55 0.980 1.026 4.0
5 542 Fire Fly S Muscat 01:44:22 0.975 01:41:45 0.765 0.951 5.0
DNF 2482 Manta G Davison   0.948       8.0
DNF 2524 Jack Maloney L Hunt   0.936       8.0

Sabre Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1589 Espada G Charlesworth 01:19:34 1.053 01:23:47 1.053 1.053 1.0
2 1647 Sea Somfin A Keil 01:21:02 1.088 01:28:10 1.034 1.074 2.0
3 1710 My Distraction A Marsh 01:33:56 0.957 01:29:54 0.892 0.941 3.0
DNF 622 Sea Legs K Holland   0.955       6.0
DUT 1004 A Good Egg J Meddings   0.954        

Ultimate 18 DK Class HC results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
DNS 437 Pedina D'oro J Rees   0.901       2.0