TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 10/04/2014 8:42:17 PM

RACE 23 [5/04/2014] Handicap Series

Handicap H23

Printed on : 10/04/2014 8:42:17 PM

505 Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 8637 The Beast 505 M Lawrence 35:26 1.000 35:26 1.000 1.000 1.0

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 15:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 47:39 0.851 40:33 0.851 0.851 1.0
2 115 Swallow Explorer 16 S Burke 43:34 0.932 40:36 0.931 0.932 2.0

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 15:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 38:39 0.949 36:41 1.017 0.966 1.0
2 912 Up In Arms Hartley 16 J Dorrington 41:34 0.897 37:17 0.945 0.909 2.0
3 800 Whispering Hartley 16 T Burke 41:19 0.951 39:18 0.951 0.951 3.0
4 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous 51:14 0.771 39:30 0.767 0.770 4.0
5 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 44:20 0.900 39:54 0.886 0.897 5.0
6 1184 Mustang Sally Hartley 16 P White 50:28 0.927 46:47 0.779 0.904 6.0

Impulse Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 448 Frantic Impulse L Nagy 40:50 0.841 34:20 0.841 0.841 1.0
2 597 Electrafy Impulse L Raymond 37:19 0.951 35:29 0.920 0.943 2.0
3 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 42:05 0.881 37:04 0.816 0.865 3.0

KittyCat Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 737 Kiss This KittyCat L Kiss 35:47 0.949 33:58 0.949 0.949 1.0
DNS 333 Super Grove KittyCat I Kiss   0.905       3.0

Laser Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 163955 Vin Fiz Laser P Wright 37:40 1.000 37:40 1.000 1.000 1.0

Mirror Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
DNF M1 Aquarius Mirror G Manter   1.000       2.0

Pacer Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 44:18 0.883 39:07 0.922 0.893 1.0
2 2667 JAAS Pacer A O'Brien 40:25 0.975 39:24 1.010 0.984 2.0
3 2644 Daryl J Pacer D Beck 44:11 0.892 39:25 0.924 0.900 3.0
4 2959 Vivacious Pacer A Pickard 41:34 0.979 40:42 0.982 0.980 4.0
5 2524 Jack Maloney Pacer F Ellis 44:52 0.910 40:50 0.910 0.910 5.0
6 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 42:02 0.974 40:56 0.971 0.973 6.0
7 2482 Manta Pacer G Davison 46:14 0.887 41:00 0.883 0.886 7.0
8 2115 Banana Split Pacer G Parsons 40:51 1.008 41:11 1.000 1.006 8.0
9 2766 Spark Plug Pacer K Ho 43:44 0.950 41:33 0.934 0.946 9.0
10 584 Slingshot Pacer L Hunt 48:04 0.876 42:06 0.850 0.869 10.0
11 542 Fire Fly Pacer S&J Muscat 47:19 1.000 47:19 0.863 0.975 11.0

Sabre Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 15:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1589 Espada Sabre G Charlesworth 44:10 0.931 41:07 0.946 0.935 1.0
2 1647 Seabeat Sabre A Keil 43:18 0.965 41:47 0.965 0.965 2.0
3 1710 My Distraction Sabre A Marsh 50:33 0.857 43:19 0.827 0.849 3.0
4 255 Leaky Sabre I Collins 48:20 0.907 43:50 0.864 0.896 4.0
5 1230 Wave Length Sabre S Hunter 01:06:30 1.000 01:06:30 0.628 0.975 5.0
DNF 1004 A Good Egg Sabre J Meddings   0.846       7.0

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 15:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 63 Gypsy Rose Ultimate 18 DK P Endler 52:52 0.873 46:09 0.873 0.873 1.0
2 125 Free Spirit Ultimate 18 DK P Nancarrow 49:32 0.962 47:39 0.932 0.954 2.0
3 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 56:49 0.872 49:33 0.812 0.857 3.0