TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 1/04/2014 11:37:33 PM

RACE 22 [29/03/2014] Handicap Series

Handicap H22

Printed on : 1/04/2014 11:37:33 PM

505 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 8637 The Beast 505 M Lawrence 01:05:33 1.000 01:05:33 1.000 1.000 1.0

Brolga17 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 01:56:06 0.922 01:47:03 0.922 0.922 1.0

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 115 Swallow Explorer 16 S Burke 01:26:33 0.932 01:20:40 0.932 0.932 1.0
2 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright 01:25:08 0.961 01:21:49 0.948 0.958 2.0

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous 01:36:53 0.763 01:13:55 0.796 0.771 1.0
2 912 Up In Arms Hartley 16 J Dorrington 01:23:57 0.889 01:14:38 0.919 0.897 2.0
3 800 Whispering Hartley 16 T Burke 01:21:09 0.951 01:17:10 0.951 0.951 3.0
4 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 01:26:06 0.901 01:17:35 0.896 0.900 4.0
5 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:23:51 0.958 01:20:20 0.920 0.949 5.0
6 1208 With Pride Hartley 16 W Grosvenor 01:40:04 0.890 01:29:04 0.771 0.868 6.0

Impulse Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 448 Frantic Impulse L Nagy 01:19:54 0.841 01:07:12 0.841 0.841 1.0
2 597 Electrafy Impulse L Raymond 01:14:35 0.968 01:12:12 0.901 0.951 2.0

KittyCat Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 737 Kiss This KittyCat L Kiss 01:03:27 0.949 01:00:13 0.949 0.949 1.0
2 333 Super Grove KittyCat I Kiss 01:10:15 0.921 01:04:42 0.857 0.905 2.0

Nacra431 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 431 Nacra 431 Nacra431 G Charlesworth 01:10:11 1.000 01:10:11 1.000 1.000 1.0

Pacer Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 01:26:43 0.874 01:15:47 0.908 0.883 1.0
2 2667 JAAS Pacer A O'Brien 01:20:11 0.973 01:18:01 0.982 0.975 2.0
3 2524 Jack Maloney Pacer F Ellis 01:26:32 0.910 01:18:45 0.910 0.910 3.0
4 2115 Banana Split Pacer G Parsons 01:18:09 1.008 01:18:46 1.008 1.008 4.0
5 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:23:12 0.951 01:19:07 0.947 0.950 5.0
6 2644 Daryl J Pacer D Beck 01:30:13 0.898 01:21:01 0.873 0.892 6.0
7 2633 Red Racer Pacer M Shaw 01:22:42 1.000 01:22:42 0.952 0.988 7.0
8 2585 Margaret S Pacer T&B Sharky 01:32:02 1.000 01:32:02 0.856 0.975 8.0

Sabre Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1647 Seabeat Sabre A Keil 01:22:39 0.965 01:19:45 0.965 0.965 1.0
2 1710 My Distraction Sabre A Marsh 01:36:17 0.866 01:23:23 0.828 0.857 2.0
3 1004 A Good Egg Sabre J Meddings 01:38:22 0.858 01:24:24 0.811 0.846 3.0

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 01:43:52 0.872 01:30:34 0.872 0.872 1.0