TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 1/04/2014 10:52:52 PM

RACE 20 [22/03/2014] Handicap Series

Handicap H20

Printed on : 1/04/2014 10:52:52 PM

505 Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 8637 The Beast 505 M Lawrence 44:20 1.000 44:20 1.000 1.000 1.0

Brolga17 Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 58:53 0.922 54:17 0.922 0.922 1.0

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 49:13 0.851 41:53 0.851 0.851 1.0
2 115 Swallow Explorer 16 S Burke 47:15 0.959 45:19 0.886 0.941 2.0

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1464 Sea Biscuit Hartley 16 G Mee 47:04 0.861 40:32 0.885 0.867 1.0
2 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 46:32 0.895 41:39 0.895 0.895 2.0
3 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 43:30 0.958 41:40 0.957 0.958 3.0
4 800 Whispering Hartley 16 T Burke 44:17 0.959 42:28 0.941 0.954 4.0
5 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous 01:06:30 0.783 52:04 0.626 0.763 5.0

Impulse Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 41:55 0.886 37:08 0.886 0.886 1.0
2 448 Frantic Impulse L Nagy 45:25 0.849 38:34 0.818 0.841 2.0

KittyCat Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
DUT 737 Kiss This KittyCat L Kiss   0.949        

Pacer Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 2766 Spark Plug Pacer K Ho 44:03 0.948 41:46 0.958 0.951 1.0
2 2524 Jack Maloney Pacer D Beck 46:40 0.899 41:57 0.905 0.900 2.0
3 2959 Vivacious Pacer A Pickard 43:10 0.978 42:13 0.978 0.978 3.0
4 2585 Margaret S Pacer A O'Brien 44:01 0.993 43:42 0.959 0.985 4.0
5 2482 Manta Pacer G Davison 50:18 0.906 45:34 0.839 0.889 5.0
6 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 52:39 0.894 47:04 0.802 0.872 6.0
7 2859 G Taylor Pacer Dean& Jan 55:41 1.000 55:41 0.758 0.975 7.0
DNS 2583 Dorothy L Pacer J&J Gwinner&Harn   1.000       10.0
DNS 2644 Daryl J Pacer F Ellis   0.951       10.0

Sabre Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1004 A Good Egg Sabre J Meddings 48:54 0.858 41:57 0.858 0.858 1.0
2 1589 Espada Sabre G Charlesworth 45:16 0.947 42:52 0.927 0.942 2.0
3 1859 Flyte Sabre R O'Hagan 50:36 0.866 43:49 0.829 0.857 3.0

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 58:22 0.872 50:54 0.872 0.872 1.0