TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 1/04/2014 10:53:42 PM

RACE 20 [22/03/2014] Handicap Series

Handicap H20

Printed on : 1/04/2014 10:53:42 PM

505 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 8637 The Beast 505 M Lawrence 44:20 1.0

Brolga17 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 58:53 1.0

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 115 Swallow Explorer 16 S Burke 47:15 1.0
2 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 49:13 2.0

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 43:30 1.0
2 800 Whispering Hartley 16 T Burke 44:17 2.0
3 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 46:32 3.0
4 1464 Sea Biscuit Hartley 16 G Mee 47:04 4.0
5 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous 01:06:30 5.0

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 41:55 1.0
2 448 Frantic Impulse L Nagy 45:25 2.0

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
DUT 737 Kiss This KittyCat L Kiss    

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 2959 Vivacious Pacer A Pickard 43:10 1.0
2 2585 Margaret S Pacer A O'Brien 44:01 2.0
3 2766 Spark Plug Pacer K Ho 44:03 3.0
4 2524 Jack Maloney Pacer D Beck 46:40 4.0
5 2482 Manta Pacer G Davison 50:18 5.0
6 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 52:39 6.0
7 2859 G Taylor Pacer Dean& Jan 55:41 7.0
DNS 2583 Dorothy L Pacer J&J Gwinner&Harn   10.0
DNS 2644 Daryl J Pacer F Ellis   10.0

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 1589 Espada Sabre G Charlesworth 45:16 1.0
2 1004 A Good Egg Sabre J Meddings 48:54 2.0
3 1859 Flyte Sabre R O'Hagan 50:36 3.0

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 2 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 58:22 1.0