TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 6/03/2014 10:55:37 PM

RACE 18 [1/03/2014] Handicap Series

Handicap H18

Printed on : 6/03/2014 10:55:37 PM

Brolga17 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 01:40:35 0.922 01:32:44 0.922 0.922 1.0

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 01:31:39 0.851 01:18:00 0.851 0.851 1.0
2 115 Swallow Explorer 16 S Burke 01:22:38 0.964 01:19:40 0.944 0.959 2.0

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 912 Up In Arms Hartley 16 J Dorrington 01:21:46 0.877 01:11:43 0.925 0.889 1.0
2 800 Whispering Hartley 16 T Burke 01:16:30 0.949 01:12:36 0.989 0.959 2.0
3 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 01:22:22 0.887 01:13:04 0.918 0.895 3.0
4 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:18:57 0.958 01:15:38 0.958 0.958 4.0
5 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous 01:38:12 0.787 01:17:17 0.770 0.783 5.0
6 1464 Sea Biscuit Hartley 16 G Mee 01:32:10 0.875 01:20:39 0.821 0.861 6.0
7 1208 With Pride Hartley 16 W Grosvenor 01:29:24 0.904 01:20:49 0.846 0.890 7.0
8 1184 Mustang Sally Hartley 16 P White 01:36:37 0.951 01:31:53 0.783 0.927 8.0

Impulse Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 597 Electrafy Impulse L Raymond 01:08:26 0.968 01:06:15 0.968 0.968 1.0
2 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 01:14:53 0.887 01:06:25 0.885 0.886 2.0
3 448 Frantic Impulse L Nagy 01:20:26 0.858 01:09:01 0.824 0.849 3.0

KittyCat Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 333 Super Grove KittyCat I Kiss 59:08 0.921 54:28 0.921 0.921 1.0
2 737 Kiss This KittyCat L Kiss 59:47 0.961 57:27 0.911 0.949 2.0
3 323 Nigretta KittyCat J Barnett 01:30:33 1.000 01:30:33 0.602 0.975 3.0

Pacer Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 01:23:06 0.887 01:13:43 0.914 0.894 1.0
2 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:19:00 0.943 01:14:30 0.962 0.948 2.0
3 2115 Banana Split Pacer G Parsons 01:15:22 1.008 01:15:58 1.008 1.008 3.0
4 2644 Daryl J Pacer D Beck 01:24:43 0.899 01:16:10 0.897 0.898 4.0
5 584 Slingshot Pacer L Hunt 01:27:16 0.878 01:16:37 0.871 0.876 5.0
6 2959 Vivacious Pacer A Pickard 01:18:54 0.983 01:17:34 0.963 0.978 6.0
7 2667 JAAS Pacer A O'Brien 01:19:23 0.978 01:17:38 0.957 0.973 7.0

Sabre Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1647 Seabeat Sabre A Keil 01:16:30 0.962 01:13:36 0.975 0.965 1.0
2 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:18:47 0.947 01:14:36 0.947 0.947 2.0
3 1411 Cutting Edge Sabre J McCall 01:25:00 0.890 01:15:39 0.878 0.887 3.0
4 1080 Jethro Hull Sabre A Wilson 01:27:31 0.867 01:15:53 0.852 0.863 4.0
5 1004 A Good Egg Sabre J Meddings 01:29:15 0.865 01:17:12 0.836 0.858 5.0

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 125 Free Spirit Ultimate 18 DK P Nancarrow 01:28:12 0.962 01:24:51 0.962 0.962 1.0
2 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 01:37:26 0.872 01:24:58 0.871 0.872 2.0