TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 6/03/2014 10:56:26 PM

RACE 18 [1/03/2014] Handicap Series

Handicap H18

Printed on : 6/03/2014 10:56:26 PM

Brolga17 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 01:40:35 1.0

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 115 Swallow Explorer 16 S Burke 01:22:38 1.0
2 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 01:31:39 2.0

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 800 Whispering Hartley 16 T Burke 01:16:30 1.0
2 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:18:57 2.0
3 912 Up In Arms Hartley 16 J Dorrington 01:21:46 3.0
4 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 01:22:22 4.0
5 1208 With Pride Hartley 16 W Grosvenor 01:29:24 5.0
6 1464 Sea Biscuit Hartley 16 G Mee 01:32:10 6.0
7 1184 Mustang Sally Hartley 16 P White 01:36:37 7.0
8 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous 01:38:12 8.0

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 597 Electrafy Impulse L Raymond 01:08:26 1.0
2 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 01:14:53 2.0
3 448 Frantic Impulse L Nagy 01:20:26 3.0

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 333 Super Grove KittyCat I Kiss 59:08 1.0
2 737 Kiss This KittyCat L Kiss 59:47 2.0
3 323 Nigretta KittyCat J Barnett 01:30:33 3.0

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 2115 Banana Split Pacer G Parsons 01:15:22 1.0
2 2959 Vivacious Pacer A Pickard 01:18:54 2.0
3 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:19:00 3.0
4 2667 JAAS Pacer A O'Brien 01:19:23 4.0
5 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 01:23:06 5.0
6 2644 Daryl J Pacer D Beck 01:24:43 6.0
7 584 Slingshot Pacer L Hunt 01:27:16 7.0

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 1647 Seabeat Sabre A Keil 01:16:30 1.0
2 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:18:47 2.0
3 1411 Cutting Edge Sabre J McCall 01:25:00 3.0
4 1080 Jethro Hull Sabre A Wilson 01:27:31 4.0
5 1004 A Good Egg Sabre J Meddings 01:29:15 5.0

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 125 Free Spirit Ultimate 18 DK P Nancarrow 01:28:12 1.0
2 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 01:37:26 2.0