TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 2/03/2014 10:56:08 PM

RACE 17 [22/02/2014] Handicap Series

Handicap H17

Printed on : 2/03/2014 10:56:08 PM

Brolga17 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 58:24 0.922 53:51 0.922 0.922 1.0

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 115 Swallow Explorer 16 S Burke 46:13 0.964 44:33 0.964 0.964 1.0
2 0 James Pearl Explorer 16 E Vorano 53:30 1.000 53:30 0.833 0.975 2.0

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 912 Up In Arms Hartley 16 J Dorrington 44:52 0.872 39:07 0.894 0.877 1.0
2 800 Whispering Hartley 16 T Burke 41:41 0.945 39:23 0.962 0.949 2.0
3 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 41:52 0.958 40:06 0.958 0.958 3.0
4 1442 Tru Blu Hartley 16 M Horvath 40:16 1.011 40:43 0.996 1.007 4.0
5 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 45:54 0.892 40:57 0.874 0.887 5.0
6 1464 Sea Biscuit Hartley 16 G Mee 50:30 0.897 45:18 0.794 0.875 6.0
7 1184 Mustang Sally Hartley 16 P White 01:11:12 0.975 01:09:25 0.563 0.951 7.0
DNF 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous   0.787       9.0

Impulse Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 448 Frantic Impulse L Nagy 45:45 0.858 39:15 0.858 0.858 1.0
2 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 45:09 0.893 40:19 0.869 0.887 2.0

KittyCat Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
DNF 323 Nigretta KittyCat J Barnett   1.000       2.0

Pacer Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 2644 Daryl J Pacer D Beck 47:16 0.894 42:15 0.913 0.899 1.0
2 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 48:38 0.887 43:08 0.887 0.887 2.0
3 584 Slingshot Pacer L Hunt 49:22 0.879 43:24 0.874 0.878 3.0
4 2766 Spark Plug Pacer K Ho 46:24 0.948 43:59 0.930 0.943 4.0
5 550 Shadowfax Pacer C Wirtz 49:00 0.935 45:49 0.880 0.921 5.0
DNS 2959 Vivacious Pacer A Pickard   0.983       7.0

Sabre Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1004 A Good Egg Sabre J Meddings 48:34 0.865 42:01 0.865 0.865 1.0
2 1589 Espada Sabre G Charlesworth 45:03 0.952 42:53 0.933 0.947 2.0
3 1710 My Distraction Sabre A Marsh 50:44 0.879 44:36 0.828 0.866 3.0

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 U100 Neried Ultimate 18 DK A Banks 01:00:34 0.821 49:44 0.821 0.821 1.0
2 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 58:56 0.882 51:59 0.844 0.872 2.0
3 125 Free Spirit Ultimate 18 DK P Nancarrow 53:48 0.974 52:24 0.924 0.962 3.0