TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 2/03/2014 10:29:15 PM

RACE 16 [15/02/2014] Handicap Series

Handicap H16

Printed on : 2/03/2014 10:29:15 PM

Brolga17 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 02:03:30 0.922 01:53:52 0.922 0.922 1.0

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 115 Swallow Explorer 16 S Burke 01:27:14 0.944 01:22:21 1.025 0.964 1.0
2 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright 01:33:04 0.961 01:29:26 0.961 0.961 2.0
3 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 01:46:05 0.853 01:30:29 0.843 0.851 3.0
4 111 Emily Explorer 16 F Strickland 01:38:31 0.980 01:36:33 0.908 0.962 4.0
DNF 0 James Pearl Explorer 16 E Vorano   1.000       6.0

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 800 Whispering Hartley 16 T Burke 01:27:18 0.929 01:21:06 0.992 0.945 1.0
2 912 Up In Arms Hartley 16 J Dorrington 01:35:35 0.861 01:22:18 0.906 0.872 2.0
3 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 01:37:06 0.892 01:26:37 0.892 0.892 3.0
4 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:30:34 0.958 01:26:46 0.956 0.958 4.0
5 1464 Sea Biscuit Hartley 16 G Mee 01:40:02 0.907 01:30:44 0.866 0.897 5.0
6 1184 Mustang Sally Hartley 16 P White 01:53:58 1.000 01:53:58 0.760 0.975 6.0
DNF 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous   0.787       9.0
DNF 1208 With Pride Hartley 16 W Grosvenor   0.904       9.0

Impulse Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 448 Frantic Impulse L Nagy 01:30:33 0.858 01:17:42 0.858 0.858 1.0
2 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 01:27:32 0.895 01:18:20 0.888 0.893 2.0
3 597 Electrafy Impulse L Raymond 01:22:56 0.978 01:21:06 0.937 0.968 3.0

KittyCat Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 333 Super Grove KittyCat I Kiss 01:18:29 0.921 01:12:17 0.921 0.921 1.0
2 737 Kiss This KittyCat L Kiss 01:15:39 0.963 01:12:51 0.955 0.961 2.0

Pacer Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:31:30 0.944 01:26:23 0.961 0.948 1.0
2 2115 Banana Split Pacer G Parsons 01:26:34 1.005 01:27:00 1.016 1.008 2.0
3 2959 Vivacious Pacer A Pickard 01:29:27 0.983 01:27:56 0.983 0.983 3.0
4 2667 JAAS Pacer A O'Brien 01:30:05 0.979 01:28:12 0.976 0.978 4.0
5 2482 Manta Pacer G Davison 01:42:30 0.922 01:34:30 0.858 0.906 5.0
6 2644 Daryl J Pacer Sam and Jane 01:41:48 1.000 01:41:48 0.864 0.975 6.0

Sabre Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:34:09 0.949 01:29:21 0.959 0.952 1.0
2 1080 Jethro Hull Sabre A Wilson 01:44:12 0.867 01:30:20 0.867 0.867 2.0
3 1647 Seabeat Sabre A Keil 01:37:25 0.973 01:34:47 0.927 0.962 3.0
4 1004 A Good Egg Sabre J Meddings 01:50:36 0.881 01:37:26 0.817 0.865 4.0
5 1710 My Distraction Sabre A Marsh 01:53:50 0.902 01:42:41 0.794 0.879 5.0
DNS 100 Uiscse Beatha Sabre P Behrendt   1.000       7.0

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 63 Gypsy Rose Ultimate 18 DK P Endler 01:42:21 0.873 01:29:21 0.873 0.873 1.0
2 U100 Neried Ultimate 18 DK A Banks 02:02:30 0.842 01:43:09 0.729 0.821 2.0