TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 22/02/2014 8:20:56 PM

RACE 11 [11/01/2014] Handicap Series

Handicap H11

Printed on : 22/02/2014 8:20:56 PM

505 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:50
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 8637 The Beast 505 M Lawrence 01:04:50 1.000 01:04:50 1.000 1.000 1.0

Brolga17 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:45
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 01:27:12 0.922 01:20:24 0.922 0.922 1.0

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:45
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 115 Swallow Explorer 16 S Burke 01:15:25 0.960 01:12:24 0.960 0.960 1.0
2 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright 01:18:38 0.975 01:16:40 0.921 0.961 2.0

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:45
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 800 Whispering Hartley 16 T Burke 01:12:14 0.925 01:06:49 0.953 0.932 1.0
2 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 01:16:44 0.897 01:08:50 0.897 0.897 2.0
3 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:11:41 0.967 01:09:19 0.960 0.965 3.0
4 1208 With Pride Hartley 16 W Grosvenor 01:26:47 0.975 01:24:37 0.793 0.951 4.0
DSQ 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous   0.787       6.0

Impulse Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:50
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 448 Frantic Impulse L Nagy 01:13:51 0.869 01:04:10 0.869 0.869 1.5
1 597 Electrafy Impulse L Raymond 01:05:37 0.978 01:04:10 0.978 0.978 1.5
3 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 01:12:05 0.897 01:04:40 0.890 0.895 3.0

KittyCat Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:50
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 333 Super Grove KittyCat I Kiss 01:02:20 0.926 57:43 0.926 0.926 1.0

Pacer Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:50
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 2644 Daryl J Pacer D Beck 01:15:53 0.881 01:06:51 0.930 0.893 1.0
2 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:12:35 0.931 01:07:34 0.972 0.941 2.0
3 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 01:17:54 0.881 01:08:38 0.906 0.887 3.0
4 2667 JAAS Pacer A O'Brien 01:10:55 0.995 01:10:34 0.995 0.995 4.0
5 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 01:13:19 0.978 01:11:42 0.962 0.974 5.0
6 584 Slingshot Pacer L Hunt 01:23:41 0.891 01:14:34 0.843 0.879 6.0
7 2524 Jack Maloney Pacer F Ellis 01:22:10 0.927 01:16:10 0.859 0.910 7.0
8 2482 Manta Pacer G Davison 01:20:51 1.000 01:20:51 0.873 0.975 8.0
DNF 2959 Vivacious Pacer A Pickard   0.982       10.0

Sabre Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:50
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:13:59 0.952 01:10:26 0.952 0.952 1.0
2 255 Leaky Sabre I Collins 01:18:58 0.912 01:12:01 0.892 0.907 2.0
3 1004 A Good Egg Sabre J Meddings 01:28:46 0.927 01:22:17 0.793 0.904 3.0

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:45
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
DUT 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees   0.882