TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 22/02/2014 8:22:34 PM

RACE 11 [11/01/2014] Handicap Series

Handicap H11

Printed on : 22/02/2014 8:22:34 PM

505 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:50
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 8637 The Beast 505 M Lawrence 01:04:50 1.0

Brolga17 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:45
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 01:27:12 1.0

Explorer 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:45
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 115 Swallow Explorer 16 S Burke 01:15:25 1.0
2 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright 01:18:38 2.0

Hartley 16 Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:45
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:11:41 1.0
2 800 Whispering Hartley 16 T Burke 01:12:14 2.0
3 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 01:16:44 3.0
4 1208 With Pride Hartley 16 W Grosvenor 01:26:47 4.0
DSQ 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous   6.0

Impulse Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:50
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 597 Electrafy Impulse L Raymond 01:05:37 1.0
2 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 01:12:05 2.0
3 448 Frantic Impulse L Nagy 01:13:51 3.0

KittyCat Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:50
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 333 Super Grove KittyCat I Kiss 01:02:20 1.0

Pacer Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:50
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 2667 JAAS Pacer A O'Brien 01:10:55 1.0
2 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:12:35 2.0
3 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 01:13:19 3.0
4 2644 Daryl J Pacer D Beck 01:15:53 4.0
5 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 01:17:54 5.0
6 2482 Manta Pacer G Davison 01:20:51 6.0
7 2524 Jack Maloney Pacer F Ellis 01:22:10 7.0
8 584 Slingshot Pacer L Hunt 01:23:41 8.0
DNF 2959 Vivacious Pacer A Pickard   10.0

Sabre Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:50
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
1 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:13:59 1.0
2 255 Leaky Sabre I Collins 01:18:58 2.0
3 1004 A Good Egg Sabre J Meddings 01:28:46 3.0

Ultimate 18 DK Class Elapsed Time results (Based on 3 Laps) Start : 14:45
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score
DUT 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees