TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 18/12/2013 7:27:08 PM

RACE 7 [23/11/2013] Handicap Series

Handicap H7

Printed on : 18/12/2013 7:27:08 PM

505 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 8637 The Beast 505 B Fentiman 01:23:06 1.000 01:23:06 1.000 1.000 1.0

Brolga17 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 02:05:08 0.922 01:55:22 0.922 0.922 1.0

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 115 Swallow Explorer 16 S Burke 01:39:01 0.962 01:35:15 0.962 0.962 1.0
2 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 01:52:32 0.883 01:39:22 0.846 0.874 2.0

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 912 Up In Arms Hartley 16 J Dorrington 01:36:46 0.864 01:23:36 0.901 0.873 1.0
2 800 Whispering Hartley 16 T Burke 01:35:19 0.915 01:27:13 0.915 0.915 2.0
3 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 01:37:02 0.900 01:27:20 0.899 0.900 3.0
4 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:32:02 0.962 01:28:32 0.948 0.958 4.0
5 1464 Sea Biscuit Hartley 16 G Mee 01:42:34 0.975 01:40:00 0.850 0.951 5.0
DNF 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous   0.801       7.0

Impulse Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 01:32:07 0.910 01:23:50 0.910 0.910 1.0
2 448 Frantic Impulse L Nagy 01:37:19 0.899 01:27:29 0.861 0.890 2.0

KittyCat Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 737 Kiss This KittyCat L Kiss 01:15:44 0.963 01:12:56 0.963 0.963 1.0

Pacer Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 2667 JAAS Pacer A O'Brien 01:30:40 0.977 01:28:35 0.991 0.980 1.0
2 584 Slingshot Pacer L Hunt 01:40:33 0.890 01:29:29 0.893 0.891 2.0
3 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 01:39:21 0.904 01:29:49 0.904 0.904 3.0
4 2959 Vivacious Pacer A Pickard 01:33:16 0.980 01:31:24 0.963 0.976 4.0
5 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 01:35:27 0.997 01:35:10 0.941 0.983 5.0
6 2644 Daryl J Pacer D Beck 01:49:35 0.902 01:38:51 0.820 0.881 6.0
7 2859 G Taylor Pacer F Ellis 01:48:48 0.951 01:43:28 0.826 0.927 7.0

Sabre Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:36:47 0.961 01:33:00 0.961 0.961 1.0
2 1647 Seabeat Sabre A Keil 01:36:03 0.985 01:34:37 0.968 0.981 2.0
3 1710 My Distraction Sabre A Marsh 01:45:34 0.940 01:39:14 0.881 0.925 3.0
DNF 1004 A Good Egg Sabre J Meddings   0.975       5.0

Spacesailor20 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
DNF 18 Lucy Bea Spacesailor20 G Hinchcliffe   1.000       2.0

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 01:54:06 0.882 01:40:38 0.882 0.882 1.0