TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 18/12/2013 1:19:58 PM

RACE 4 [16/11/2013] Handicap Series

Handicap H4

Printed on : 18/12/2013 1:19:58 PM

505 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
DUT 8637 The Beast 505 B Fentiman   1.000        

Brolga17 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 01:44:47 0.922 01:36:37 0.922 0.922 1.0

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 01:35:46 0.900 01:26:11 0.900 0.900 1.0
2 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright 01:28:24 0.986 01:27:10 0.975 0.983 2.0
3 115 Swallow Explorer 16 S Burke 01:35:06 0.996 01:34:43 0.906 0.974 3.0

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 800 Whispering Hartley 16 T Burke 01:20:52 0.909 01:13:30 0.909 0.909 1.0
2 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:17:33 0.967 01:15:00 0.948 0.962 2.0
3 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 01:24:56 0.929 01:18:54 0.865 0.913 3.0
DNF 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous   0.801       5.0

Impulse Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 597 Electrafy Impulse L Raymond 01:15:25 0.978 01:13:46 0.978 0.978 1.0
2 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 01:24:34 0.923 01:18:03 0.872 0.910 2.0

KittyCat Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 333 Super Grove KittyCat I Kiss 01:07:20 0.926 01:02:21 0.926 0.926 1.0

Pacer Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 2115 Banana Split Pacer G Parsons 01:14:23 1.007 01:14:54 1.062 1.021 1.0
2 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 01:18:49 0.995 01:18:25 1.002 0.997 2.0
3 2959 Vivacious Pacer A Pickard 01:18:54 1.001 01:18:59 1.001 1.001 3.0
4 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 01:27:30 0.913 01:19:53 0.903 0.910 4.0
5 2667 JAAS Pacer A O'Brien 01:22:00 0.993 01:21:26 0.963 0.986 5.0
6 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:25:32 0.957 01:21:51 0.923 0.949 6.0
DNF 584 Slingshot Pacer L Hunt   0.889       10.0
DNF 2482 Manta Pacer G Davison   1.000       10.0
DNF 2524 Jack Maloney Pacer F Ellis   0.927       10.0

Sabre Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1647 Seabeat Sabre A Keil 01:18:27 1.015 01:19:38 1.020 1.016 1.0
2 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:23:17 0.961 01:20:02 0.961 0.961 2.0
3 1710 My Distraction Sabre A Marsh 01:31:25 1.000 01:31:25 0.875 0.975 3.0
4 1411 Cutting Edge Sabre J McCall 01:40:57 0.921 01:32:58 0.793 0.898 4.0
5 622 Sea Legs Sabre K Holland 01:46:19 0.891 01:34:44 0.753 0.869 5.0
DNS 1004 A Good Egg Sabre J Meddings   0.975       8.0
DNS 1859 Flyte Sabre R O'Hagan   0.866       8.0

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 U100 Neried Ultimate 18 DK A Banks 01:42:06 0.842 01:25:58 0.842 0.842 1.0
2 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 01:40:43 0.891 01:29:44 0.854 0.882 2.0
DNF 63 Gypsy Rose Ultimate 18 DK P Endler   0.873       4.0