TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 17/12/2013 10:26:57 PM

RACE 2 [26/10/2013] Handicap Series

Handicap H2

Printed on : 17/12/2013 10:26:57 PM

505 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
DUT 8637 The Beast 505 B Fentiman   1.000        

Brolga17 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 01:25:43 0.922 01:19:02 0.922 0.922 1.0

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 01:17:01 0.900 01:09:19 0.900 0.900 1.0
2 115 Swallow Explorer 16 S Burke 01:10:26 1.000 01:10:26 0.984 0.996 2.0

Gem 550 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 155 Zephre Gem 550 A Wilson 01:10:05 1.000 01:10:05 1.000 1.000 1.0

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 912 Up In Arms Hartley 16 J Dorrington 01:09:18 0.883 01:01:12 0.894 0.886 1.0
2 800 Whispering Hartley 16 T Burke 01:08:09 0.909 01:01:57 0.909 0.909 2.0
3 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:04:35 0.969 01:02:35 0.959 0.967 3.0
4 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous 01:27:50 0.822 01:12:12 0.705 0.801 4.0

Impulse Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 59:50 0.923 55:14 0.923 0.923 1.0
2 597 Electrafy Impulse L Raymond 56:54 0.981 55:49 0.971 0.978 2.0
3 448 Frantic Impulse L Nagy 01:04:49 0.915 59:18 0.852 0.899 3.0

KittyCat Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 323 Nigretta KittyCat J Barnett 01:24:28 1.000 01:24:28 1.000 1.000 1.0

Pacer Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 2644 Daryl J Pacer D Beck 01:05:57 0.889 58:38 0.943 0.902 1.0
2 2959 Vivacious Pacer A Pickard 01:01:40 0.998 01:01:33 1.008 1.001 2.0
3 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:04:37 0.955 01:01:42 0.962 0.957 3.0
4 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 01:08:06 0.913 01:02:10 0.913 0.913 4.0
5 2667 JAAS Pacer A O'Brien 01:02:37 0.993 01:02:11 0.993 0.993 5.0
6 2115 Banana Split Pacer G Parsons 01:02:24 1.010 01:03:01 0.997 1.007 6.0
7 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 01:04:59 1.008 01:05:30 0.957 0.995 7.0
8 584 Slingshot Pacer L Hunt 01:13:44 0.904 01:06:39 0.843 0.889 8.0
9 550 Shadowfax Pacer C Wirtz 01:14:21 1.000 01:14:21 0.836 0.975 9.0
10 2524 Jack Maloney Pacer F Ellis 01:22:08 0.951 01:18:06 0.757 0.927 10.0

Sabre Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 1647 Seabeat Sabre A Keil 59:22 1.005 59:40 1.044 1.015 1.0
2 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:04:30 0.961 01:01:59 0.961 0.961 2.0
3 1080 Jethro Hull Sabre A Wilson 01:13:26 0.875 01:04:15 0.844 0.867 3.0
4 1004 A Good Egg Sabre J Meddings 01:35:27 1.000 01:35:27 0.649 0.975 4.0

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T BCH CHC Score
1 U100 Neried Ultimate 18 DK A Banks 01:15:42 0.842 01:03:44 0.842 0.842 1.0
2 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 01:20:02 0.914 01:13:09 0.796 0.891 2.0
3 34 Wildfire Ultimate 18 DK D Grant 01:16:50 1.000 01:16:50 0.830 0.975 3.0