TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 21/04/2013 9:45:26 PM

RACE 19 [6/04/2013] Handicap Series

Handicap H20

Printed on : 21/04/2013 9:45:26 PM

505 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 8637 The Beast 505 M Lawrence 01:40:36 1.000 01:40:36 1.0 1.000

Brolga17 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 02:10:41 0.922 02:00:29 1.0 0.922

Castle 550 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 517 Imprimis Castle 550 H Schepers 01:40:00 1.000 01:40:00 1.0 1.000

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 02:14:08 0.900 02:00:43 1.0 0.900
2 93 Paladin Explorer 16 R Humphries 02:16:02 0.975 02:12:38 2.0 0.953

Gem 550 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 155 Zephre Gem 550 A Wilson 02:03:29 1.000 02:03:29 1.0 1.000

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:43:34 0.988 01:42:19 1.0 0.988
2 800 Whispering Hartley 16 T Burke 02:04:03 0.932 01:55:37 2.0 0.909
3 912 Up In Arms Hartley 16 J Dorrington 02:10:41 0.900 01:57:37 3.0 0.878
DNF 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous   0.839   5.0  

Impulse Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 01:48:26 0.929 01:40:44 1.0 0.929
2 597 Electrafy Impulse L Raymond 01:44:17 0.986 01:42:49 2.0 0.981
3 448 Frantic Impulse L Nagy 01:50:01 0.951 01:44:38 3.0 0.942

KittyCat Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 333 Super Grove KittyCat I Kiss 01:42:49 0.926 01:35:12 1.0 0.926
2 737 Kiss This KittyCat L Kiss 01:39:22 0.964 01:35:47 2.0 0.963

Mirror Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 13178 Nefertiti Mirror M Fitzpatrick 01:44:17 0.929 02:25:20 1.0 0.929

Pacer Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:54:04 0.950 01:48:22 1.0 0.974
2 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 01:54:49 0.991 01:53:47 2.0 1.009
3 2524 Jack Maloney Pacer D Beck 02:13:28 0.916 02:02:15 3.0 0.916
4 584 Slingshot Pacer L Hunt 02:19:07 0.899 02:05:04 4.0 0.894
5 2644 Daryl J Pacer S Hawkins 02:18:19 0.990 02:16:56 5.0 0.965
6 2859 G Taylor Pacer F Ellis 02:18:59 1.000 02:18:59 6.0 0.975
DNF 2299 Violet Pacer J Gwinner   1.000   9.0  
DNF 2337 R Humphries Pacer M Laing   1.000   9.0  

Sabre Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1859 Flyte Sabre R O'Hagan 02:16:14 0.866 01:57:59 1.0 0.866
2 1647 Seabeat Sabre A Keil 01:56:42 1.013 01:58:13 2.0 1.013
3 1080 Jethro Hull Sabre A Wilson 02:18:29 0.883 02:02:17 3.0 0.876
4 1589 Espada Sabre G Charlesworth 02:08:22 0.960 02:03:14 4.0 0.950
5 534 Xaloc Sabre E Dicken 02:12:07 0.986 02:10:16 5.0 0.963

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
DNF 63 Gypsy Rose Ultimate 18 DK P Endler   0.895   2.0