TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 16/04/2013 9:52:46 PM

RACE 18 [23/03/2013] Handicap Series

Handicap H19

Printed on : 16/04/2013 9:52:46 PM

505 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
DNF 8637 The Beast 505 M Lawrence   1.000   2.0  

Brolga17 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 42:35 0.922 39:16 1.0 0.922

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 36:35 0.900 32:56 1.0 0.900

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1464 Sea Biscuit Hartley 16 G Mee 31:31 0.975 30:44 1.0 0.975
DNS 912 Up In Arms Hartley 16 J Dorrington   0.900   7.0  
DNS 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous   0.839   7.0  
DSQ 800 Whispering Hartley 16 T Burke   0.932   7.0  
DSQ 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt   0.988   7.0  
DSQ 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett   0.929   7.0  

Impulse Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 597 Electrafy Impulse L Raymond 26:33 0.986 26:11 1.0 0.986
2 448 Frantic Impulse L Nagy 31:32 0.975 30:45 2.0 0.951

KittyCat Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
DNS 333 Super Grove KittyCat I Kiss   0.926   3.0  
DNS 737 Kiss This KittyCat L Kiss   0.964   3.0  

Pacer Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 2644 Daryl J Pacer A O'Brien 29:18 0.990 29:00 1.0 0.998
2 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 29:54 0.988 29:32 2.0 0.991
3 2766 Spark Plug Pacer K Ho 31:28 0.950 29:54 3.0 0.950
4 2115 Banana Split Pacer G Parsons 29:40 1.011 30:00 4.0 1.010
5 2959 Vivacious Pacer A Pickard 30:33 1.004 30:40 5.0 0.998
6 2524 Jack Maloney Pacer F Ellis 37:41 1.000 37:41 6.0 0.975

Sabre Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1647 Seabeat Sabre A Keil 28:43 1.013 29:05 1.5 1.013
1 1859 Flyte Sabre R O'Hagan 33:35 0.866 29:05 1.5 0.866
DNS 1080 Jethro Hull Sabre A Wilson   0.883   4.0  

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 41:09 0.914 37:37 1.0 0.914
DNS 63 Gypsy Rose Ultimate 18 DK P Endler   0.895   3.0