TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 8/03/2013 11:08:00 PM

RACE 15 [2/03/2013] Handicap Series

Handicap H16

Printed on : 8/03/2013 11:08:00 PM

505 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 8637 The Beast 505 B Fentiman 49:06 1.000 49:06 1.0 1.000

Brolga17 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 01:12:26 0.922 01:06:47 1.0 0.922

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 01:07:17 0.900 01:00:33 1.0 0.900
DNS 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright   0.986   3.0  

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 49:40 0.995 49:25 1.0 0.995
2 441 Phantom Hartley 16 A O'Brien 50:12 0.997 50:03 2.0 0.994
3 800 Whispering Hartley 16 T Burke 57:05 0.954 54:28 3.0 0.932

Hartley 18 MA Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 24 Tarquin Hartley 18 MA C Theodore 01:03:35 1.000 01:03:35 1.0 1.000

Impulse Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 597 Electrafy Impulse L Raymond 47:54 0.986 47:14 1.0 0.986
DNF 448 Frantic Impulse L Nagy   1.000   3.0  

Mirror Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
DUT 69199 Zoe Mirror M Fitzpatrick   0.929      

Pacer Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 50:28 0.988 49:52 1.0 0.988
2 2766 Spark Plug Pacer K Ho 55:55 0.973 54:24 2.0 0.953
DNF 584 Slingshot Pacer L Hunt   0.899   6.0  
DNF 2524 Jack Maloney Pacer D Beck   0.916   6.0  
DNF 2959 Vivacious Pacer A Pickard   1.000   6.0  

Sabre Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1589 Espada Sabre G Charlesworth 50:11 0.980 49:11 1.0 0.985
2 1647 Seabeat Sabre A Keil 49:36 1.013 50:15 2.0 1.013
3 1859 Flyte Sabre R O'Hagan 01:00:12 0.901 54:14 3.0 0.884
4 1516 Sciabola Sabre P Hawkins 56:06 1.000 56:06 4.0 0.975

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 01:08:54 0.914 01:02:58 1.0 0.914
2 125 Free Spirit Ultimate 18 DK P Nancarrow 01:09:30 0.997 01:09:18 2.0 0.974