TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 18/02/2013 10:24:20 PM

RACE 13 [16/02/2013] Handicap Series

Handicap H13

Printed on : 18/02/2013 10:24:20 PM

505 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 8637 The Beast 505 M Lawrence 01:04:13 1.000 01:04:13 1.0 1.000

Brolga17 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 01:38:20 0.922 01:30:40 1.0 0.922

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 0 James Pearl Explorer 16 A Kitney 01:28:15 0.959 01:24:38 1.0 0.959
2 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright 01:26:36 0.989 01:25:39 2.0 0.986

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 01:17:50 0.925 01:12:00 1.0 0.929
2 441 Phantom Hartley 16 A O'Brien 01:12:53 0.995 01:12:31 2.0 0.997
3 800 Whispering Hartley 16 T Burke 01:16:39 0.954 01:13:07 3.0 0.954
4 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:14:04 0.997 01:13:51 4.0 0.995
5 639 Phoenix Hartley 16 P Yeates 01:20:00 0.930 01:14:24 5.0 0.926
6 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous 01:26:03 0.894 01:16:56 6.0 0.883

KittyCat Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 737 Kiss This KittyCat L Kiss 56:48 0.970 55:06 1.0 0.970
2 333 Super Grove KittyCat I Kiss 59:50 0.928 55:32 2.0 0.926

Pacer Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1610 Reckless Pacer S Forster 01:17:09 0.927 01:11:31 1.0 0.932
2 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 01:13:15 0.995 01:12:53 2.0 0.995
3 584 Slingshot Pacer L Hunt 01:21:10 0.899 01:12:58 3.0 0.899
4 2115 Banana Split Pacer G Parsons 01:11:24 1.028 01:13:24 4.0 1.026
5 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 01:21:08 0.906 01:13:30 5.0 0.904
6 2644 Daryl J Pacer K King 01:25:01 1.000 01:25:01 6.0 0.975
DNF 2524 Jack Maloney Pacer D Beck   0.916   8.0  

Sabre Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:10:09 0.997 01:09:56 1.0 0.998
2 1647 Seabeat Sabre A Keil 01:09:15 1.013 01:10:09 2.0 1.013
3 1516 Sciabola Sabre L Nagy 01:18:40 0.905 01:11:12 3.0 0.902
4 1080 Jethro Hull Sabre A Wilson 01:21:15 0.881 01:11:35 4.0 0.877
5 164 Christina Sabre C Pelosi-Thyme 01:22:34 1.000 01:22:34 5.0 0.975

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 01:27:34 0.914 01:20:02 1.0 0.914
2 U100 Neried Ultimate 18 DK A Banks 01:33:16 0.866 01:20:46 2.0 0.864
3 63 Gypsy Rose Ultimate 18 DK P Endler 01:40:26 0.934 01:33:48 3.0 0.911