TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 18/02/2013 8:48:10 PM

RACE 11 [12/01/2013] Handicap Series

Handicap H11

Printed on : 18/02/2013 8:48:10 PM

125 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 3031 Cheeky Monkey 125 B Fentiman 01:43:54 0.913 01:34:52 1.0 0.913

Brolga17 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 02:10:24 0.922 02:00:14 1.0 0.922

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright 01:46:29 0.975 01:43:49 1.0 0.989
2 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 02:01:32 0.902 01:49:37 2.0 0.902
3 0 James Pearl Explorer 16 A Kitney 01:55:36 0.963 01:51:19 3.0 0.959
4 93 Paladin Explorer 16 R Humphries 01:56:13 0.986 01:54:35 4.0 0.975

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 800 Whispering Hartley 16 T Burke 01:40:30 0.945 01:34:58 1.0 0.954
2 441 Phantom Hartley 16 A O'Brien 01:38:46 0.997 01:38:28 2.0 0.997
3 639 Phoenix Hartley 16 P Yeates 01:47:52 0.936 01:40:58 3.0 0.930
4 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous 02:14:10 0.917 02:03:02 4.0 0.894
DNS 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett   0.925   7.0  
DUT 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt   0.990      

KittyCat Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 737 Kiss This KittyCat L Kiss 01:22:18 0.970 01:19:50 1.0 0.970
DNF 333 Super Grove KittyCat I Kiss   0.932   3.0  

Mirror Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
DNF 30231 Precious Moments Mirror S Hawkins   1.000   2.0  

Pacer Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 01:44:30 0.905 01:34:34 1.0 0.910
2 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 01:37:14 0.995 01:36:45 2.0 0.995
3 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:41:15 0.979 01:39:07 3.0 0.973
4 2524 Jack Maloney Pacer D Beck 01:47:15 0.951 01:42:00 4.0 0.939
5 584 Slingshot Pacer L Hunt 01:52:28 0.913 01:42:41 5.0 0.900
DNF 2644 Daryl J Pacer F Ellis   1.000   7.0  

Sabre Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 00:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1647 Seabeat Sabre A Keil 01:35:39 1.015 01:37:05 1.0 1.025
2 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:41:02 0.997 01:40:44 2.0 0.997
3 255 Leaky Sabre I Collins 01:50:08 0.919 01:41:13 3.0 0.918
4 1859 Flyte Sabre R O'Hagan 01:55:57 0.908 01:45:17 4.0 0.898
DNF 850 Goblin Sabre John T   1.000   8.0  
DNF 1080 Jethro Hull Sabre A Wilson   0.877   8.0  
DNS 233 Excell Sabre Frank ?   1.000   8.0  

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 3 Laps)
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 02:02:07 0.914 01:51:37 1.0 0.914
2 63 Gypsy Rose Ultimate 18 DK P Endler 02:06:10 0.951 01:59:59 2.0 0.934