TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 18/02/2013 8:44:15 PM

RACE 10 [15/12/2012] Handicap Series

Handicap H10

Printed on : 18/02/2013 8:44:15 PM

125 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 3113 Smooth Criminal 125 M Lawrence 01:24:35 0.928 01:18:30 1.0 0.928

Brolga17 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 01:41:07 0.922 01:33:14 1.0 0.922

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 01:30:17 0.902 01:21:26 1.0 0.902
2 0 James Pearl Explorer 16 A Kitney 01:25:33 0.967 01:22:44 2.0 0.963
3 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright 01:28:14 0.992 01:27:32 3.0 0.975

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 800 Whispering Hartley 16 T Burke 01:16:48 0.942 01:12:21 1.0 0.945
2 441 Phantom Hartley 16 A O'Brien 01:13:25 0.997 01:13:12 2.0 0.997
3 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:14:43 0.993 01:14:12 3.0 0.990
4 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 01:22:05 0.936 01:16:50 4.0 0.925
DNF 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous   0.917   6.0  

Impulse Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:10
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 597 Electrafy Impulse L Raymond 01:11:13 0.986 01:10:13 1.0 0.986
DNF 105 Casimir L de M Impulse S Gevers   0.929   3.0  

KittyCat Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 737 Kiss This KittyCat L Kiss 01:00:40 0.970 58:51 1.0 0.970
2 333 Super Grove KittyCat I Kiss 01:03:50 0.935 59:41 2.0 0.932

Pacer Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 2586 Rince Wind Pacer Jammie and Alice 01:12:45 1.000 01:12:45 1.0 1.000
2 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 01:27:24 0.928 01:21:06 2.0 0.905
DNF 2766 Spark Plug Pacer K Ho   0.979   5.0  
DNS 584 Slingshot Pacer L Hunt   0.913   5.0  

Sabre Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1647 Seabeat Sabre A Keil 01:14:22 1.013 01:15:20 1.0 1.015
2 1516 Sciabola Sabre L Nagy 01:23:24 0.912 01:16:04 2.0 0.912
3 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:17:10 1.001 01:17:15 3.0 0.997
4 255 Leaky Sabre I Collins 01:30:04 0.943 01:24:56 4.0 0.919

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 01:32:15 0.914 01:24:19 1.0 0.914
2 63 Gypsy Rose Ultimate 18 DK P Endler 01:37:41 0.975 01:35:14 2.0 0.951