TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 18/02/2013 8:41:14 PM

RACE 7 [1/12/2012] Handicap Series

Handicap H7

Printed on : 18/02/2013 8:41:14 PM

125 Class Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 3113 Smooth Criminal 125 M Lawrence 01:40:28 0.928 01:33:14 1.0 0.928

Brolga17 Class Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 01:26:22 0.922 01:46:10 1.0 0.922

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright 01:08:33 0.992 01:30:40 1.0 0.992
2 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 01:27:10 0.925 01:47:30 2.0 0.902
DNF 0 James Pearl Explorer 16 A Kitney   0.967   4.0  

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 800 Whispering Hartley 16 T Burke 01:26:59 0.941 01:21:51 1.0 0.942
2 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:22:40 0.993 01:22:05 2.0 0.993
3 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 01:29:35 0.942 01:24:23 3.0 0.936
4 912 Up In Arms Hartley 16 J Dorrington 01:32:39 0.919 01:25:09 4.0 0.911
DNF 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous   0.917   7.0  
DSQ 441 Phantom Hartley 16 A O'Brien   0.997   7.0  

Impulse Class Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 597 Electrafy Impulse L Raymond 01:16:38 0.986 01:15:34 1.0 0.986
2 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 01:25:30 0.944 01:20:43 2.0 0.929

Mirror Class Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 70662 Bob Mirror A Scott-Murphy 01:09:39 1.009 01:33:42 1.0 1.009

Pacer Class Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 584 Slingshot Pacer L Hunt 01:33:52 0.908 01:25:14 1.0 0.913
2 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:28:58 0.979 01:27:06 2.0 0.979
3 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 01:33:54 0.928 01:27:08 3.0 0.928
4 1610 Reckless Pacer S Forster 01:34:16 0.928 01:27:29 4.0 0.927
5 2115 Banana Split Pacer G Parsons 01:28:16 1.030 01:30:55 5.0 1.019
6 2583 Dorothy L Pacer Ken And Jim 01:37:11 1.000 01:37:11 6.0 0.975

Sabre Class Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1411 Cutting Edge Sabre J McCall 01:34:46 0.916 01:26:48 1.0 0.921
2 1516 Sciabola Sabre L Nagy 01:36:34 0.909 01:27:47 2.0 0.912
3 1647 Seabeat Sabre A Keil 01:27:41 1.013 01:28:49 3.0 1.013
4 1859 Flyte Sabre R O'Hagan 01:38:00 0.909 01:29:05 4.0 0.908
5 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:28:56 1.002 01:29:07 5.0 1.001
6 622 Sea Legs Sabre K Holland 01:42:34 0.899 01:32:12 6.0 0.891
7 255 Leaky Sabre I Collins 01:37:35 0.954 01:33:06 7.0 0.943

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 4 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 01:14:58 0.914 01:31:21 1.0 0.914
2 U100 Neried Ultimate 18 DK A Banks 01:21:30 0.874 01:34:58 2.0 0.866
3 125 Free Spirit Ultimate 18 DK D Phillips 01:16:14 0.952 01:36:46 3.0 0.939