TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 18/02/2013 8:28:44 PM

RACE 6 [24/11/2012] Handicap Series

Handicap H6

Printed on : 18/02/2013 8:28:44 PM

125 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 3113 Smooth Criminal 125 M Lawrence 01:18:23 0.928 01:12:44 1.0 0.928

Brolga17 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris 01:50:53 0.922 01:42:14 1.0 0.922

Explorer 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright 01:23:50 0.992 01:23:10 1.0 0.992
2 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 01:33:05 0.935 01:27:02 2.0 0.925
3 0 James Pearl Explorer 16 A Kitney 01:32:45 0.990 01:31:49 3.0 0.967

Hartley 16 Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 01:17:15 0.942 01:12:46 1.0 0.942
2 1143 Mary J Hartley 16 T Demosthenous 01:28:07 0.941 01:22:55 2.0 0.917

Hartley 18 MA Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 24 Tarquin Hartley 18 MA C Theodore 01:30:54 1.000 01:30:54 1.0 1.000

Impulse Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 597 Electrafy Impulse L Raymond 01:10:18 0.986 01:09:19 1.0 0.986

Pacer Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 01:15:25 0.985 01:14:17 1.0 0.995
2 584 Slingshot Pacer L Hunt 01:25:11 0.908 01:17:21 2.0 0.908
3 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:20:05 0.984 01:18:48 3.0 0.979
4 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 01:25:20 0.935 01:19:47 4.0 0.928
5 2524 Jack Maloney Pacer D Beck 01:31:15 0.975 01:28:58 5.0 0.951

Sabre Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:11:54 0.983 01:10:41 1.0 1.002
2 1859 Flyte Sabre R O'Hagan 01:20:54 0.898 01:12:39 2.0 0.909
3 1647 Seabeat Sabre A Keil 01:15:08 1.013 01:16:07 3.0 1.013
4 1516 Sciabola Sabre L Nagy 01:24:00 0.910 01:16:26 4.0 0.909
5 1411 Cutting Edge Sabre J McCall 01:24:34 0.921 01:17:53 5.0 0.916
6 1080 Jethro Hull Sabre A Wilson 01:29:06 0.884 01:18:46 6.0 0.877

Ultimate 18 DK Class Handicap results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 125 Free Spirit Ultimate 18 DK D Phillips 01:24:53 0.952 01:20:48 1.0 0.952
2 U100 Neried Ultimate 18 DK A Banks 01:38:45 0.892 01:28:05 2.0 0.874