TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 1/12/2012 10:52:39 PM

RACE 2 [27/10/2012] Handicap Series

Handicap H2

Printed on : 1/12/2012 10:52:39 PM

125 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 3031 Cheeky Monkey 125 B Fentiman 01:37:03 0.913 01:28:36 1.0 0.913

Brolga17 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
DUT 2 Ada Brooks Brolga17 M Lambiris   0.922      

Explorer 16 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 01:59:39 0.959 01:54:45 1.0 0.959

Hartley 16 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 800 Whispering Hartley 16 T Burke 01:38:42 0.938 01:32:35 1.0 0.943
2 441 Phantom Hartley 16 A O'Brien 01:34:04 1.005 01:34:32 2.0 1.005
3 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:35:40 1.004 01:36:03 3.0 1.000
4 1143 Mary J Hartley 16 Thomas D 02:04:57 0.990 02:03:42 4.0 0.965

Hartley 18 MA Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 52 Hobbit Hartley 18 MA N Murphy 01:54:33 1.000 01:54:33 1.0 1.000

Impulse Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 01:33:57 0.968 01:30:57 1.0 0.968

Pacer Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 01:41:22 0.931 01:34:22 1.0 0.936
2 2115 Banana Split Pacer G Parsons 01:31:57 1.028 01:34:32 2.0 1.033
3 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 01:36:37 0.999 01:36:31 3.0 0.999
4 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:40:02 0.970 01:37:02 4.0 0.969
5 1610 Reckless Pacer S Forster 01:43:36 0.947 01:38:07 5.0 0.943
6 2524 Jack Maloney Pacer D Beck 01:58:59 1.000 01:58:59 6.0 0.975
DNS 2859 G Taylor Pacer P Matthew   1.000   8.0  

Sabre Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 1516 Sciabola Sabre L Nagy 01:47:18 0.899 01:36:28 1.0 0.899
2 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:39:51 0.977 01:37:33 2.0 0.974
3 1411 Cutting Edge Sabre J McCall 01:45:50 0.924 01:37:47 3.0 0.921
DNF 164 Christina Sabre C Pelosi-Thyme   1.000   5.0  

Ultimate 18 DK Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd AHC Cor'd T Score CHC
1 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 01:57:57 0.914 01:47:48 1.0 0.914
2 U100 Neried Ultimate 18 DK A Banks 02:00:52 0.894 01:48:03 2.0 0.893