TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 17/04/2012 10:25:40 PM

Class Championships

Printed on : 17/04/2012 10:25:40 PM

SERIES SCORES for Class ET up to Race 10 on 14/04/2012 Ties Breaking to Stage 1 & 2 Duty Score Average of 9 best scores

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RAF S=DNS T=TLE U=DUT V=AVG X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)

Series Results [Class ET] for 125 up to Race 10 (Drops = 3)
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 10 Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 3113 Smooth Criminal M Lawrence 21.0 [7.0C] [7.0C] 1.0 [7.0C] 1.0 6.0C ABN 6.0C 6.0C 1.0
2 3031 Cheeky Monkey B Fentiman 32.0 7.0C [7.0C] [7.0C] [7.0C] 6.0C 6.0C ABN 6.0C 1.0 6.0C
3 3031 Cheeky Monkey M Lawrence 36.0 7.0C 7.0C 7.0C 1.0 7.0L 7.0L ABN [7.0L] [7.0L] [7.0L]
4 3179 Strange Magic J Scott 37.0 7.0C [7.0C] [7.0C] [7.0C] 6.0C 6.0C ABN 6.0C 6.0C 6.0C
4 3162 Renegade L Olsen 37.0 7.0C [7.0C] [7.0C] [7.0C] 6.0C 6.0C ABN 6.0C 6.0C 6.0C
4 2124 Fruit Salid II M Drobitigo 37.0 7.0C [7.0C] [7.0C] [7.0C] 6.0C 6.0C ABN 6.0C 6.0C 6.0C

Series Results [Class ET] for 29er up to Race 10 (Drops = 3)
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 10 Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 1405 Shearwater D Taylor 12.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C ABN [2.0C] [2.0C] [2.0C]

Series Results [Class ET] for 420 up to Race 10 (Drops = 3)
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 10 Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 45933 Blackbird S Gillam 11.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 1.0 2.0L ABN [2.0L] [2.0L] [2.0L]

Series Results [Class ET] for Careel 18 up to Race 10 (Drops = 3)
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 10 Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 247 Small Mercies J Dorrington 12.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C ABN [2.0C] [2.0C] [2.0C]

Series Results [Class ET] for Explorer 16 up to Race 10 (Drops = 3)
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 10 Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 121 Fiz IV P Wright 6.0 1.0 [11.0C] [11.0C] 1.0 1.0 1.0 ABN 1.0 1.0 [10.0C]
2 53 Old Salt R Clinch 13.0 2.0 1.0 [11.0C] 3.0 2.0 [10.0C] ABN [10.0C] 3.0 2.0
3 2 Ada Brooks M Lambiris 24.0 3.0 2.0 1.0 4.0 3.0 11.0L ABN [11.0L] [11.0L] [11.0L]
4 0 James Pearl D Morley 31.0 [12.0C] 4.0F 11.0C [11.0C] [11.0C] 10.0C ABN 3.0F 2.0 1.0
5 93 Paladin R Humphries 53.0 [12.0C] 11.0C [11.0C] 2.0 [11.0C] 10.0C ABN 10.0C 10.0C 10.0C
6 47 Merlin E Voran 62.0 [12.0C] 11.0C 11.0C [11.0C] [11.0C] 10.0C ABN 10.0C 10.0C 10.0C
6 115 Swallow A Burbridge 62.0 [12.0C] 11.0C 11.0C [11.0C] [11.0C] 10.0C ABN 10.0C 10.0C 10.0C
6 78 Kalang G Ginliani 62.0 [12.0C] 11.0C 11.0C [11.0C] [11.0C] 10.0C ABN 10.0C 10.0C 10.0C
6 40 Big Deal C Farrugia 62.0 [12.0C] 11.0C 11.0C [11.0C] [11.0C] 10.0C ABN 10.0C 10.0C 10.0C
6 0 James Pearl R Bates 62.0 [12.0C] 11.0C 11.0C [11.0C] [11.0C] 10.0C ABN 10.0C 10.0C 10.0C
11 0 James Pearl A Kitney 64.0 4.0 12.0L 12.0L 12.0L 12.0L 12.0L ABN [12.0L] [12.0L] [12.0L]

Series Results [Class ET] for Gem 550 up to Race 10 (Drops = 3)
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 10 Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 153 Marjon J Munn 10.0 1.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C [2.0C] ABN [2.0C] [2.0F] 1.0

Series Results [Class ET] for Hartley 16 up to Race 10 (Drops = 3)
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 10 Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 1333 Hissing Sid P Behrendt 7.0 1.0 1.0 2.0 1.0 [4.0F] 1.0 ABN [2.0] [2.0] 1.0
2 800 Whispering T Burke 16.0 [4.9U] 4.0 1.0 3.0 1.0 [17.0C] ABN [6.0] 3.0 4.0
3 1591 Just A Boat J Bunnett 21.1 2.0 3.0 8.1U 2.0 [18.0C] [17.0C] ABN 3.0 [17.0C] 3.0
4 1236 True Colours D Isom 63.0 [20.0C] [20.0C] 18.0C 18.0C [18.0C] 17.0C ABN 4.0 4.0 2.0
5 912 Up In Arms J Dorrington 65.0 [20.0C] 5.0 18.0C 4.0 2.0 18.0L ABN 18.0L [18.0L] [18.0L]
6 441 Phantom A O'Brien 71.0 [20.0C] [20.0C] 18.0C 18.0C [18.0C] 17.0C ABN 1.0 1.0 16.0C
7 639 Phoenix P Yeates 79.0 [20.0C] [20.0C] 18.0C 5.0 [18.0C] 17.0C ABN 17.0C 5.0 17.0L
8 1208 With Pride W Grosvenor 81.0 [20.0C] 6.0 18.0C [18.0C] [18.0C] 17.0C ABN 17.0C 7.0F 16.0C
9 441 Phantom B Holland 85.0 3.0 2.0 20.0L 20.0L 20.0L 20.0L ABN [20.0L] [20.0L] [20.0L]
10 550 Ginger H Covelock 91.0 [20.0C] [20.0C] 18.0C 18.0C [18.0C] 17.0C ABN 5.0 17.0C 16.0C
11 1143 Mary J T D 92.0 4.0 8.0F 20.0L 20.0L 20.0L 20.0L ABN [20.0L] [20.0L] [20.0L]
12 1451 Half a Chance P Behrendt 103.0 [20.0C] [20.0C] 18.0C 18.0C [18.0C] 17.0C ABN 17.0C 17.0C 16.0C
12 194 So Beautiful K Brown 103.0 [20.0C] [20.0C] 18.0C 18.0C [18.0C] 17.0C ABN 17.0C 17.0C 16.0C
12 1442 Tru Blu M Horvath 103.0 [20.0C] [20.0C] 18.0C 18.0C [18.0C] 17.0C ABN 17.0C 17.0C 16.0C
12 1184 Mustang Sally P W 103.0 [20.0C] [20.0C] 18.0C 18.0C [18.0C] 17.0C ABN 17.0C 17.0C 16.0C
12 1464 Sea Biscuit G Mee 103.0 [20.0C] [20.0C] 18.0C 18.0C [18.0C] 17.0C ABN 17.0C 17.0C 16.0C
12 933 Sunny Daze D Isom 103.0 [20.0C] [20.0C] 18.0C 18.0C [18.0C] 17.0C ABN 17.0C 17.0C 16.0C
12 1280 Waka 6 J Constable 103.0 [20.0C] [20.0C] 18.0C 18.0C [18.0C] 17.0C ABN 17.0C 17.0C 16.0C
19 933 Sunny Daze P White 104.0 [20.0C] [20.0C] 18.0C 18.0C 18.0C 17.0C ABN [18.0U] 17.0C 16.0C

Series Results [Class ET] for Hartley 18 MA up to Race 10 (Drops = 3)
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 10 Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 24 Tarquin C Theodore 12.0 3.0C 3.0C 3.0C 1.0 1.0 [3.0C] ABN 1.0 [3.0C] [3.0C]
2 53 Hobbit N Murphy 18.0 3.0C 3.0C 3.0C 3.0C 3.0C 3.0C ABN [3.0C] [3.0C] [3.0C]

Series Results [Class ET] for Hobie16 up to Race 10 (Drops = 3)
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 10 Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 95895 African Queen E Charlesworth 12.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C ABN [2.0C] [2.0C] [2.0C]

Series Results [Class ET] for Impulse up to Race 10 (Drops = 3)
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 10 Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 597 Electrafy L Raymond 8.3 1.0 [7.0C] 1.0 [7.0C] 1.0 1.0 ABN 1.0 [7.0C] 3.3U
2 105 Casimir L de M S Gevers 42.0 2.0 8.0L 8.0L 8.0L 8.0L 8.0L ABN [8.0L] [8.0L] [8.0L]
3 571 Piranha Boat A Sayle 42.0 [8.0C] 7.0C 7.0C 7.0C 7.0C 7.0C ABN 7.0C [7.0C] [7.0C]
3 586 Stroke of Luck D Watt 42.0 [8.0C] 7.0C 7.0C 7.0C 7.0C 7.0C ABN 7.0C [7.0C] [7.0C]
3 421 Limited Edition S Schwat 42.0 [8.0C] 7.0C 7.0C 7.0C 7.0C 7.0C ABN 7.0C [7.0C] [7.0C]
3 538 Maddog M Howell 42.0 [8.0C] 7.0C 7.0C 7.0C 7.0C 7.0C ABN 7.0C [7.0C] [7.0C]
7 596 Gone Troppo M Shaw 42.0 [8.0C] 7.0C 7.0C 7.0C 7.0C [7.1U] ABN 7.0C 7.0C [7.0C]

Series Results [Class ET] for KittyCat up to Race 10 (Drops = 3)
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 10 Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 333 Super Grove I Kiss 12.0 4.0F [7.0C] [7.0C] 1.0 1.0 [7.0C] ABN 2.0 3.0 1.0
2 737 Kiss This L Kiss 18.0 4.0F 7.0C [7.0C] [7.0C] 2.0 [7.0C] ABN 1.0 2.0 2.0
3 14 Photon I McGrath 22.0 1.0 7.0C 7.0C [7.0C] 3.0 [7.0C] ABN [7.0C] 1.0 3.0
4 323 Nigretta J Barnett 35.0 7.0C 7.0C 7.0C 7.0C [7.0C] [7.0C] ABN 3.0 4.0 [7.0C]
5 255 Driven on Draft H Barnett 42.0 7.0C 7.0C 7.0C 7.0C 7.0C 7.0C ABN [7.0C] [7.0C] [7.0C]
5 255 Driven on Draft J Barnett 42.0 7.0C 7.0C 7.0C 7.0C 7.0C 7.0C ABN [7.0C] [7.0C] [7.0U]

Series Results [Class ET] for Mirror up to Race 10 (Drops = 3)
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 10 Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 70117 Bob A Scott-Murphy 27.4 7.0C 7.0C [7.0C] [7.0C] 5.4U 6.0C ABN 1.0 1.0 [7.0C]
2 70662 Bob B Cruze 30.0 7.0C 1.0 7.0C 1.0 7.0L 7.0L ABN [7.0L] [7.0L] [7.0L]
3 69199 Zoe M Fitzpatrick 30.8 1.0 [7.0C] [7.0C] [7.0C] 6.0C 6.0C ABN 6.0C 6.0C 5.8U
4 57577 Gelly Baby D Becker 38.0 7.0C 7.0C [7.0C] [7.0C] 6.0C 6.0C ABN 6.0C 6.0C [7.0C]
4 36141 Jim Jim T Godbert 38.0 7.0C 7.0C [7.0C] [7.0C] 6.0C 6.0C ABN 6.0C 6.0C [7.0C]
4 8041 Piccolina G Gardner 38.0 7.0C 7.0C [7.0C] [7.0C] 6.0C 6.0C ABN 6.0C 6.0C [7.0C]

Series Results [Class ET] for Pacer up to Race 10 (Drops = 3)
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 10 Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 2667 JAAS A O'Brien 6.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 [22.0C] ABN [22.0C] [20.0C] 1.0
2 1764 Serendipity E Stojkovich 21.0 [24.0C] 3.0 3.0 4.0 4.0 [22.0C] ABN 5.0 [8.4U] 2.0
3 2115 Banana Split G Parsons 22.6 2.0 2.0 6.0S [23.0C] 9.6U [22.0C] ABN 2.0 1.0 [19.0C]
4 2586 Rince Wind D Vockler 49.0 3.0 [24.0C] 2.0 [23.0C] 2.0 [22.0C] ABN 3.0 20.0C 19.0C
5 2766 Spark Plug K Ho 52.0 4.0 [24.0C] 4.0 2.0 3.0 [22.0C] ABN [22.0C] 20.0C 19.0C
6 2859 G Taylor I Collins 60.0 [24.0C] 5.0 [23.0C] 6.0 5.0 22.0C ABN [22.0C] 2.0 20.0L
7 1610 Reckless S Forster 76.0 [24.0C] [24.0C] [23.0C] 5.0 22.0C 22.0C ABN 4.0 20.0C 3.0
8 584 Slingshot L Hunt 100.0 [24.0C] [24.0C] 23.0C [23.0C] 8.0F 22.0C ABN 22.0C 20.0C 5.0F
9 2482 Manta G Davison 108.0 [24.0C] [24.0C] [23.0C] 3.0 22.0C 22.0C ABN 22.0C 20.0C 19.0C
10 554 Serenity M Duffy 110.0 5.0 [24.0C] [23.0C] [23.0C] 22.0C 22.0C ABN 22.0C 20.0C 19.0C
11 2667 JAAS J O'Brien 112.0 [24.0C] [24.0C] 23.0C [23.0C] 22.0C 22.0C ABN 1.0 22.0L 22.0L
12 550 Shadowfax C Wirtz 112.0 [24.0C] [24.0C] 23.0C [23.0C] 22.0C 22.0C ABN 6.0 20.0C 19.0C
13 2859 G Taylor P Endler 118.0 [24.0C] [24.0C] 23.0C [23.0C] 22.0C 22.0C ABN 7.0 22.0L 22.0L
14 2644 Daryl J S Hawkins 122.0 [24.0C] [24.0C] 23.0C 7.0 23.0L 23.0L ABN 23.0L 23.0L [23.0L]
15 2524 Jack Maloney S Fraser 124.0 24.0C 4.0 24.0L 24.0L 24.0L 24.0L ABN [24.0L] [24.0L] [24.0L]
16 2859 G Taylor M Smallwood 128.0 [24.0C] [24.0C] 23.0C [23.0C] 22.0C 22.0C ABN 22.0C 20.0C 19.0C
16 2337 R Humphries A Kitney 128.0 [24.0C] [24.0C] 23.0C [23.0C] 22.0C 22.0C ABN 22.0C 20.0C 19.0C
16 2585 Margaret S S Gevers 128.0 [24.0C] [24.0C] 23.0C [23.0C] 22.0C 22.0C ABN 22.0C 20.0C 19.0C
16 2163 Hope Power Glory C Turner 128.0 [24.0C] [24.0C] 23.0C [23.0C] 22.0C 22.0C ABN 22.0C 20.0C 19.0C
16 2524 Jack Maloney J Hawkins 128.0 [24.0C] [24.0C] 23.0C [23.0C] 22.0C 22.0C ABN 22.0C 20.0C 19.0C
16 2524 Jack Maloney S Hawkins 128.0 [24.0C] [24.0C] 23.0C [23.0C] 22.0C 22.0C ABN 22.0C 20.0C 19.0C
16 2524 Jack Maloney B Grainger 128.0 [24.0C] [24.0C] 23.0C [23.0C] 22.0C 22.0C ABN 22.0C 20.0C 19.0C
16 2181 Sputnik E Stojkovich 128.0 [24.0C] [24.0C] 23.0C [23.0C] 22.0C 22.0C ABN 22.0C 20.0C 19.0C

Series Results [Class ET] for Sabre up to Race 10 (Drops = 3)
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 10 Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 1647 Seabeat A Keil 8.0 [5.0] 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 ABN [2.0] 1.0 [2.0]
2 1589 Espada G Charlesworth 10.0 1.0 3.0 [3.0] [8.0Q] [3.0] 2.0 ABN 1.0 2.0 1.0
3 1516 Sciabola L Nagy 22.0 2.0 [6.0] 4.0 5.0 4.0 3.0 ABN [5.0] [19.0C] 4.0
4 100 Uiscse Beatha R O'Hagan 29.0 3.0 5.0 5.0 4.0 [20.0C] [20.0C] ABN 6.0 [19.0C] 6.0F
5 1080 Jethro Hull A Wilson 39.0 4.0 [20.0C] 6.0 8.0Q 6.0F [20.0C] ABN 7.0 8.0Q [19.0L]
6 1592 Tachi S Gillam 61.0 20.0C 1.0 1.0 2.0 [20.0C] [20.0C] ABN [20.0C] 19.0C 18.0C
7 1616 Makeway N Clifford 69.0 20.0C 20.0C 20.0C 3.0 2.0 [20.0C] ABN 4.0 [20.0L] [20.0L]
8 534 Xaloc E Dick 85.0 20.0C 20.0C 20.0C [20.0C] [20.0C] [20.0C] ABN 3.0 4.0 18.0C
9 255 Leaky M Rush 88.0 20.0C 20.0C 20.0C 20.0C [20.0C] [20.0C] ABN [20.0C] 5.0 3.0
10 1 Bob S Gillam 98.6 20.0C 20.0C 20.0C [20.0C] [20.0C] 17.6U ABN [20.0C] 3.0 18.0C
11 1411 Cutting Edge J McCall 98.6 20.0C 4.0 20.0C [20.0C] [20.0C] 17.6U ABN [20.0C] 19.0C 18.0C
12 1710 My Distraction A Marsh 104.0 20.0C 20.0C 20.0C 20.0C [20.0C] [20.0C] ABN [20.0C] 6.0 18.0C
13 622 Sea Legs K Holland 117.0 20.0C 20.0C 20.0C 20.0C [20.0C] [20.0C] ABN [20.0C] 19.0C 18.0C
13 1258 Aphrodite C Masters 117.0 20.0C 20.0C 20.0C 20.0C [20.0C] [20.0C] ABN [20.0C] 19.0C 18.0C
13 759 Sandpiper A Chan 117.0 20.0C 20.0C 20.0C 20.0C [20.0C] [20.0C] ABN [20.0C] 19.0C 18.0C
13 1606 Rakali P Webster 117.0 20.0C 20.0C 20.0C 20.0C [20.0C] [20.0C] ABN [20.0C] 19.0C 18.0C
13 1859 Flyte T Olsen 117.0 20.0C 20.0C 20.0C 20.0C [20.0C] [20.0C] ABN [20.0C] 19.0C 18.0C
13 1 Bob L Butler Gillam 117.0 20.0C 20.0C 20.0C 20.0C [20.0C] [20.0C] ABN [20.0C] 19.0C 18.0C
13 1270 Midori A Graham 117.0 20.0C 20.0C 20.0C 20.0C [20.0C] [20.0C] ABN [20.0C] 19.0C 18.0C

Series Results [Class ET] for Spacesailor20 up to Race 10 (Drops = 3)
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 10 Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 18 Lucy Bea G Hinchcliffe 12.0 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C 2.0C ABN [2.0S] [2.0C] [2.0C]

Series Results [Class ET] for Ultimate 18 DK up to Race 10 (Drops = 3)
Place Sail No Boat Name Skipper Sers Score Race 10 Race 9 Race 8 Race 7 Race 6 Race 5 Race 4 Race 3 Race 2 Race 1
1 37 Pedina D'oro J Rees 9.0 1.0 [8.0C] 1.0 1.0 [8.0C] 1.0 ABN 3.0 [8.0C] 2.0
2 125 Free Spirit D Phillips 28.0 2.0 8.0C 8.0C 8.0C [8.0C] [8.0C] ABN 1.0 1.0 [8.0C]
3 123 Sunstruck L Berger 35.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C [8.0C] [8.0C] ABN 2.0 [8.0C] 1.0
4 U100 Neried A Banks 40.1 8.0C 7.1U 8.0C 8.0C [8.0C] [8.0C] ABN 6.0F [8.0C] 3.0
5 45 Paegam I Buchanan-Black 43.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C [8.0C] [8.0C] ABN 6.0F [8.0C] 5.0F
6 109 Jolly Frog W Goodrich 48.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C ABN [8.0C] [8.0C] [8.0C]
6 34 Wildfire D Grant 48.0 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C 8.0C ABN [8.0C] [8.0C] [8.0C]