TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 17/04/2012 10:24:00 PM

RACE 10 [14/04/2012] Class Championships

Class 9

Printed on : 17/04/2012 10:24:00 PM

Explorer 16 Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score LAPS Mins/Lap
1 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright 52:33 1.0 3 17.52
2 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 53:16 2.0 3 17.76
3 2 Ada Brooks Explorer 16 M Lambiris 56:30 3.0 3 18.83
4 0 James Pearl Explorer 16 A Kitney 01:01:22 4.0 3 20.46

Gem 550 Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score LAPS Mins/Lap
1 153 Marjon Gem 550 J Munn 47:41 1.0 3 15.89

Hartley 16 Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score LAPS Mins/Lap
1 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 46:09 1.0 3 15.38
2 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 47:00 2.0 3 15.67
3 441 Phantom Hartley 16 B Holland 47:49 3.0 3 15.94
4 1143 Mary J Hartley 16 T D 01:03:44 4.0 3 21.24
DUT 800 Whispering Hartley 16 T Burke     3 0.00

Impulse Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score LAPS Mins/Lap
1 597 Electrafy Impulse L Raymond 56:50 1.0 3 18.94
2 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 01:01:08 2.0 3 20.38

KittyCat Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score LAPS Mins/Lap
1 14 Photon KittyCat I McGrath 41:20 1.0 3 13.78
DNF 333 Super Grove KittyCat I Kiss   4.0 3 0.00
DNF 737 Kiss This KittyCat L Kiss   4.0 3 0.00

Mirror Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score LAPS Mins/Lap
1 69199 Zoe Mirror M Fitzpatrick 40:50 1.0 2 20.42

Pacer Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score LAPS Mins/Lap
1 2667 JAAS Pacer A O'Brien 47:10 1.0 3 15.72
2 2115 Banana Split Pacer G Parsons 47:32 2.0 3 15.84
3 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 47:50 3.0 3 15.94
4 2766 Spark Plug Pacer K Ho 57:15 4.0 3 19.08
5 554 Serenity Pacer M Duffy 01:06:19 5.0 3 22.11

Sabre Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score LAPS Mins/Lap
1 1589 Espada Sabre G Charlesworth 47:35 1.0 3 15.86
2 1516 Sciabola Sabre L Nagy 53:20 2.0 3 17.78
3 100 Uiscse Beatha Sabre R O'Hagan 55:34 3.0 3 18.52
4 1080 Jethro Hull Sabre A Wilson 01:00:27 4.0 3 20.15
5 1647 Seabeat Sabre A Keil 01:00:39 5.0 3 20.22

Ultimate 18 DK Class ET results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Score LAPS Mins/Lap
1 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK J Rees 56:28 1.0 3 18.82
2 125 Free Spirit Ultimate 18 DK D Phillips 57:18 2.0 3 19.10