TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 20/01/2012 11:35:58 PM

RACE 14 [14/01/2012] Handicap Series

Handicap B6

Printed on : 20/01/2012 11:35:58 PM

125 Mixed Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd
1 3031 Cheeky Monkey 125 B Fentiman 01:18:42 58:25 1.0 0.913 123.000 0.913 0.913 1

Explorer 16 Mixed Class HC results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd
1 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright 01:14:14 53:09 1.0 0.992 0.580 0.992 0.992 1
2 47 Merlin Explorer 16 E Voran 01:24:30 59:35 2.0 0.977 0.580 0.872 0.967 2
DNF 2 Ada Brooks Explorer 16 M Lambiris     4.0 0.980 0.580      

Hartley 16 Mixed Class HC results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd
1 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:06:56 52:06 1.0 0.993 0.630 0.993 0.993 1
2 912 Up In Arms Hartley 16 J Dorrington 01:14:44 57:25 2.0 0.980 0.630 0.889 0.970 2
DNS 800 Whispering Hartley 16 T Burke     4.0 0.962 0.630      

Impulse Mixed Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd
1 105 Casimir L de M Impulse S Gevers 01:10:33 59:32 1.0 1.000 118.500 1.000 1.000 1

KittyCat Mixed Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd
DUT 14 Photon KittyCat I McGrath       0.968 99.000      

Pacer Mixed Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd
1 2115 Banana Split Pacer G Parsons 01:05:40 52:47 1.0 1.021 127.000 1.035 1.025 1
2 2667 JAAS Pacer A O'Brien 01:07:18 53:32 2.0 1.010 127.000 1.010 1.010 2
3 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 01:12:51 53:52 3.0 0.939 127.000 0.933 0.938 4
4 584 Slingshot Pacer L Hunt 01:15:22 55:33 4.0 0.936 127.000 0.902 0.927 5
5 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:11:57 56:22 5.0 0.995 127.000 0.945 0.985 3

Sabre Mixed Class HC results Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd
1 1647 Seabeat Sabre A Keil 01:07:48 53:14 1.0 0.993 126.500 0.993 0.993 1
2 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:10:07 55:03 2.0 0.993 126.500 0.960 0.985 2
DNS 100 Uiscse Beatha Sabre R O'Hagan     4.0 0.897 126.500      

Ultimate 18 DK Mixed Class HC results Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd
1 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK G Hynes 01:25:19 58:21 1.0 0.916 0.600 0.916 0.916 1
2 U100 Neried Ultimate 18 DK A Banks 01:32:30 01:02:22 2.0 0.903 0.600 0.845 0.894 2
3 34 Wildfire Ultimate 18 DK D Grant 01:33:44 01:09:17 3.0 0.990 0.600 0.834 0.980 3