TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 18/01/2012 10:34:43 PM

RACE 4 [5/11/2011] Handicap Series

Handicap A4

Printed on : 18/01/2012 10:34:43 PM

Explorer 16 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd LAPS Mins/Lap
1 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright 01:58:20 01:24:43 1.0 0.992 0.580 0.992 0.992 1 3 39.44
DNF 0 James Pearl Explorer 16 D Morley     3.0 0.997 0.580       3 0.00

Hartley 16 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd LAPS Mins/Lap
1 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bunnett 01:49:30 01:21:23 1.0 0.948 0.630 0.974 0.955 3 3 36.50
2 441 Phantom Hartley 16 A O'Brien 01:45:00 01:22:58 2.0 1.008 0.630 1.016 1.010 1 3 35.00
3 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:46:36 01:23:39 3.0 1.001 0.630 1.001 1.001 2 3 35.53
4 550 Ginger Hartley 16 H Covelock 01:57:04 01:27:23 4.0 0.952 0.630 0.911 0.942 5 3 39.02
5 1236 True Colours Hartley 16 D Isom 01:55:09 01:27:34 5.0 0.970 0.630 0.927 0.960 4 3 38.38
6 800 Whispering Hartley 16 T Burke 02:00:30 01:31:27 6.0 0.968 0.630 0.885 0.958 6 3 40.17
DUT 933 Sunny Daze Hartley 16 P White       1.000 0.630       3 0.00

Hartley 18 MA Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd LAPS Mins/Lap
1 24 Tarquin Hartley 18 MA C Theodore 02:10:40 01:35:56 1.0 1.000 0.590 1.000 1.000 1 3 43.56

Impulse Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd LAPS Mins/Lap
1 597 Electrafy Impulse L Raymond 01:31:48 01:15:27 1.0 0.974 118.500 0.974 0.974 1 3 30.60

KittyCat Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd LAPS Mins/Lap
1 737 Kiss This KittyCat L Kiss 01:27:15 01:26:01 1.0 0.976 99.000 0.976 0.976 1 3 29.08
2 333 Super Grove KittyCat I Kiss 01:34:40 01:32:05 2.0 0.963 99.000 0.900 0.953 2 3 31.56
3 323 Nigretta KittyCat J Barnett 01:51:50 01:42:14 3.0 0.905 99.000 0.761 0.896 3 3 37.28

Mirror Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd LAPS Mins/Lap
1 70117 Bob Mirror A Scott-Murphy 01:21:45 01:26:13 1.0 1.009 143.500 1.009 1.009 1 2 40.88

Pacer Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd LAPS Mins/Lap
1 2667 JAAS Pacer J O'Brien 01:44:09 01:22:00 1.0 1.000 127.000 1.091 1.010 1 3 34.72
2 2115 Banana Split Pacer G Parsons 01:49:56 01:28:02 2.0 1.017 127.000 1.034 1.021 2 3 36.64
3 1610 Reckless Pacer S Forster 01:56:39 01:29:28 3.0 0.974 127.000 0.974 0.974 4 3 38.88
4 1764 Serendipity Pacer E Stojkovich 02:02:50 01:32:22 4.0 0.955 127.000 0.925 0.948 5 3 40.94
5 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 01:51:00 01:34:34 5.0 1.082 127.000 1.024 1.071 3 3 37.00
6 550 Shadowfax Pacer C Wirtz 02:07:00 01:35:06 6.0 0.951 127.000 0.895 0.941 6 3 42.33
7 2859 G Taylor Pacer P Endler 02:51:16 02:10:56 7.0 0.971 127.000 0.663 0.961 7 3 57.09

Sabre Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd LAPS Mins/Lap
1 1516 Sciabola Sabre L Nagy 02:04:25 01:29:06 1.0 0.906 126.500 0.950 0.915 5 3 41.47
2 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:50:25 01:29:33 2.0 1.026 126.500 1.071 1.036 1 3 36.81
3 534 Xaloc Sabre E Dick 01:59:54 01:33:27 3.0 0.986 126.500 0.986 0.986 3 3 39.97
4 1616 Makeway Sabre N Clifford 02:01:54 01:36:22 4.0 1.000 126.500 0.970 0.992 4 3 40.63
5 1647 Seabeat Sabre A Keil 01:59:35 01:38:08 5.0 1.038 126.500 0.989 1.028 2 3 39.86
6 100 Uiscse Beatha Sabre R O'Hagan 02:16:50 01:38:26 6.0 0.910 126.500 0.864 0.901 6 3 45.61
7 1080 Jethro Hull Sabre A Wilson 02:20:20 01:50:56 7.0 1.000 126.500 0.842 0.990 7 3 46.78

Spacesailor20 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd LAPS Mins/Lap
DNS 18 Lucy Bea Spacesailor20 G Hinchcliffe     2.0 1.000 127.400       3 0.00

Ultimate 18 DK Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd Cor'd T Score AHC TCF BCH CHC ETOrd LAPS Mins/Lap
1 125 Free Spirit Ultimate 18 DK D Phillips 01:54:10 01:26:00 1.0 1.009 0.600 1.009 1.009 1 3 38.06
2 123 Sunstruck Ultimate 18 DK L Berger 01:57:55 01:26:11 2.0 0.979 0.600 0.977 0.978 2 3 39.31
3 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK G Hynes 02:19:50 01:37:18 3.0 0.932 0.600 0.824 0.923 3 3 46.61
DNF 45 Paegam Ultimate 18 DK I Buchanan-Black     6.0 0.990 0.600       3 0.00
DNF U100 Neried Ultimate 18 DK A Banks     6.0 0.903 0.600       3 0.00