TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 14/04/2011 11:10:10 PM

RACE 22 [26/03/2011] Handicap Series

Handicap C6

Printed on : 14/04/2011 11:10:10 PM

125 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 3031 Cheeky Monkey 125 B Fentiman 01:23:10 1 0.913 123.000 01:01:44 1.0 0.913 0.913 3 27.72

Careel 18 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 247 Small Mercies Careel 18 J Dorrington 01:46:39 1 1.000 0.590 01:18:18 1.0 1.000 1.000 3 35.55

Explorer 16 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 53 Old Salt Explorer 16 R Clinch 01:48:28 1 0.990 0.580 01:17:30 1.0 0.990 0.990 3 36.16
2 40 Big Deal Explorer 16 C Farrugia 01:53:14 2 0.990 0.580 01:20:55 2.0 0.948 0.980 3 37.74

Gem 550 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 153 Marjon Gem 550 J Munn 01:40:23 1 1.000 0.685 01:25:34 1.0 1.000 1.000 3 33.46

Hartley 16 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 800 Whispering Hartley 16 T Burke 01:20:10 3 0.971 0.630 01:01:02 1.0 0.988 0.975 3 26.72
2 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bennett 01:22:55 4 0.955 0.630 01:02:04 2.0 0.955 0.955 3 27.64
3 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:20:00 1 0.994 0.630 01:02:20 3.0 0.990 0.993 3 26.67
4 441 Phantom Hartley 16 A O'Brien 01:20:07 2 1.007 0.630 01:03:15 4.0 0.988 1.002 3 26.71
5 1236 True Colours Hartley 16 D Isom 01:31:35 5 1.000 0.630 01:11:48 5.0 0.864 0.990 3 30.53

Hartley 18 MA Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 24 Tarquin Hartley 18 MA C Theodore 01:36:30 1 1.000 0.590 01:10:51 1.0 1.000 1.000 3 32.17

KittyCat Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
DUT 333 Super Grove KittyCat I Kiss     0.963 99.000         3 0.00
DUT 737 Kiss This KittyCat L Kiss     0.990 99.000         3 0.00

Mirror Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 70662 Bob Mirror A Scott-Murphy 51:48 1 1.000 143.500 54:09 1.0 1.000 1.000 2 25.90

Pacer Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 2115 Banana Split Pacer G Parsons 01:16:40 1 1.003 127.000 01:00:33 1.0 1.081 1.013 3 25.56
2 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:17:25 2 1.001 127.000 01:01:02 2.0 1.071 1.011 3 25.81
3 1610 Reckless Pacer S Forster 01:24:15 3 0.984 127.000 01:05:16 3.0 0.984 0.984 3 28.08
4 2482 Manta Pacer G Davison 01:28:58 4 0.962 127.000 01:07:23 4.0 0.932 0.954 3 29.66
5 2859 G Taylor Pacer D Storey 01:30:08 5 1.000 127.000 01:10:58 5.0 0.920 0.990 3 30.04
6 2644 Daryl J Pacer P Endler 01:40:05 6 0.991 127.000 01:18:05 6.0 0.828 0.981 3 33.36
DUT 2859 G Taylor Pacer D Barnett     0.990 127.000         3 0.00

Sabre Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 1516 Sciabola Sabre L Nagy 01:25:35 2 0.899 126.500 01:00:49 1.0 0.899 0.899 3 28.53
2 1258 Aphrodite Sabre C Masters 01:21:00 1 1.001 126.500 01:04:06 2.0 0.950 0.991 3 27.00
3 622 Sea Legs Sabre K Holland 01:30:14 3 0.966 126.500 01:08:54 3.0 0.853 0.956 3 30.08
DNF 1647 Seabeat Sabre A Keil     1.044 126.500   5.0     3 0.00

Spacesailor20 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
DNF 18 Lucy Bea Spacesailor20 G Hinchcliffe     1.000 127.400   2.0     3 0.00

Ultimate 18 DK Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK G Hynes 01:45:16 1 0.941 0.600 01:13:58 1.0 0.941 0.941 3 35.09
DNF 100 Neried Ultimate 18 DK A Banks     0.912 0.600   3.0     3 0.00