TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 14/04/2011 11:08:41 PM

RACE 21 [5/03/2011] Handicap Series

Handicap C5

Printed on : 14/04/2011 11:08:41 PM

125 Mixed Class HC results Start : 16:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC
1 3 Green Out 125 J O'Brien 33:22 1 1.000 123.000 27:08 1.0 1.000 1.000
2 3113 Smooth Criminal 125 M Lawrence 42:23 2 0.940 123.000 32:24 2.0 0.787 0.931
3 3031 Cheeky Monkey 125 B Fentiman 47:22 3 0.922 123.000 35:31 3.0 0.704 0.913
DSQ 3179 Strange Magic 125 J Scott     1.000 123.000   5.0    

Explorer 16 Mixed Class HC results Start : 16:10:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC
1 0 James Pearl Explorer 16 R Bates 45:43 2 0.951 0.580 31:23 1.0 0.951 0.951
2 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright 45:20 1 1.002 0.580 32:47 2.0 0.959 0.992

Hartley 16 Mixed Class HC results Start : 16:10:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC
1 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 39:53 1 0.994 0.630 31:05 1.0 0.994 0.994
DUT 1442 Tru Blu Hartley 16 M Horvath     1.046 0.630        

Impulse Mixed Class HC results Start : 16:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC
1 597 Electrafy Impulse L Raymond 35:19 1 0.974 118.500 29:02 1.0 0.974 0.974

KittyCat Mixed Class HC results Start : 16:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC
1 323 Nigretta KittyCat J Barnett 42:33 1 0.914 99.000 39:17 1.0 0.914 0.914

Mirror Mixed Class HC results Start : 16:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC
1 70117 Stealth Mirror A Scott-Murphy 42:05 1 1.009 143.500 29:36 1.0 1.009 1.009
2 69199 Zoe Mirror M Fitzpatrick 47:58 2 0.938 143.500 31:22 2.0 0.885 0.929

Pacer Mixed Class HC results Start : 16:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC
1 2667 JAAS Pacer A O'Brien 38:14 2 1.010 127.000 30:24 1.0 1.125 1.020
2 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 38:02 1 1.068 127.000 31:59 2.0 1.131 1.079
3 2181 Sputnik Pacer E Stojkovich 43:41 3 0.958 127.000 32:57 3.0 0.984 0.965
4 584 Slingshot Pacer L Hunt 45:11 7 0.952 127.000 33:52 4.0 0.952 0.952
5 1610 Reckless Pacer S Forster 43:59 5 0.986 127.000 34:09 5.0 0.978 0.984
6 2115 Banana Split Pacer G Parsons 43:57 4 1.011 127.000 34:59 6.0 0.979 1.003
7 2766 Spark Plug Pacer K Ho 44:30 6 1.011 127.000 35:25 7.0 0.967 1.001
8 2585 Margaret S Pacer S Gevers 46:50 8 0.981 127.000 36:11 8.0 0.918 0.971
DNF 2482 Manta Pacer G Davison     0.962 127.000   10.0    

Sabre Mixed Class HC results Start : 16:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC
1 1647 Seabeat Sabre A Keil 38:44 1 1.034 126.500 31:40 1.0 1.078 1.044
2 1589 Espada Sabre G Charlesworth 40:00 2 1.020 126.500 32:15 2.0 1.044 1.026
3 1258 Aphrodite Sabre C Masters 41:44 3 1.001 126.500 33:01 3.0 1.001 1.001
4 1411 Cutting Edge Sabre J McCall 45:07 4 0.949 126.500 33:51 4.0 0.926 0.943
5 1710 My Distraction Sabre A Marsh 48:07 5 0.928 126.500 35:18 5.0 0.868 0.919
6 1516 Sciabola Sabre L Nagy 50:34 6 0.908 126.500 36:17 6.0 0.826 0.899

Ultimate 18 DK Mixed Class HC results Start : 16:10:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC
1 125 Free Spirit Ultimate 18 DK D Phillips 42:58 1 1.009 0.600 32:22 1.0 1.009 1.009
2 123 Sunstruck Ultimate 18 DK L Berger 44:47 2 0.982 0.600 32:50 2.0 0.968 0.979
DNF 109 Jolly Frog Ultimate 18 DK W Goodrich     1.000 0.600   4.0