TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 14/04/2011 10:59:11 PM

RACE 15 [22/01/2011] Handicap Series

Handicap B7

Printed on : 14/04/2011 10:59:11 PM

125 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 3179 Strange Magic 125 J Scott 01:31:45 1 1.000 123.000 01:14:36 1.0 1.000 1.000 3 30.58
2 3113 Smooth Criminal 125 M Lawrence 01:40:13 2 0.960 123.000 01:18:13 2.0 0.916 0.950 3 33.41
3 3031 Cheeky Monkey 125 B Fentiman 01:41:05 3 0.960 123.000 01:18:54 3.0 0.908 0.950 3 33.69

29er Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 1405 Shearwater 29er D Taylor 01:19:43 1 1.000 96.000 01:23:02 1.0 1.000 1.000 3 26.57

Careel 18 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 247 Small Mercies Careel 18 J Dorrington 01:53:21 1 1.000 0.590 01:23:13 1.0 1.000 1.000 3 37.78

Explorer 16 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 0 James Pearl Explorer 16 R Bates 01:40:26 1 0.969 0.580 01:10:14 1.0 0.969 0.969 3 33.48
DNF 93 Paladin Explorer 16 R Humphries     0.990 0.580   3.0     3 0.00

Hartley 16 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 01:28:22 1 0.994 0.630 01:08:52 1.0 0.996 0.994 3 29.46
2 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bennett 01:30:56 3 0.968 0.630 01:09:00 2.0 0.968 0.968 3 30.31
3 1464 Sea Biscuit Hartley 16 G Mee 01:32:03 4 0.976 0.630 01:10:26 3.0 0.956 0.971 3 30.68
4 441 Phantom Hartley 16 A O'Brien 01:28:36 2 1.031 0.630 01:11:37 4.0 0.993 1.022 3 29.53
DUT 800 Whispering Hartley 16 T Burke     0.969 0.630         3 0.00

Hartley 18 MA Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 24 Tarquin Hartley 18 MA C Theodore 01:38:00 1 1.000 0.590 01:11:57 1.0 1.000 1.000 3 32.67

Impulse Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 597 Electrafy Impulse L Raymond 01:29:19 1 0.977 118.500 01:13:38 1.0 0.977 0.977 3 29.77

KittyCat Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 333 Super Grove KittyCat I Kiss 01:20:04 1 0.973 99.000 01:18:41 1.0 0.973 0.973 3 26.69
2 737 Kiss This KittyCat L Kiss 01:24:21 2 1.004 99.000 01:25:32 2.0 0.924 0.994 3 28.12
3 323 Nigretta KittyCat J Barnett 01:40:38 3 0.932 99.000 01:34:44 3.0 0.774 0.923 3 33.54

Mirror Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 69199 Zoe Mirror M Fitzpatrick 01:13:02 1 0.946 143.500 01:12:13 1.0 0.946 0.946 2 36.52
2 57577 Gelly Baby Mirror S Unknown 01:22:03 2 1.000 143.500 01:25:46 2.0 0.842 0.990 2 41.02

Pacer Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 2181 Sputnik Pacer E Stojkovich 01:40:51 4 0.949 127.000 01:15:22 1.0 0.983 0.957 3 33.62
2 2115 Banana Split Pacer G Parsons 01:37:11 2 1.004 127.000 01:16:49 2.0 1.020 1.008 3 32.39
3 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:38:24 3 1.007 127.000 01:18:02 3.0 1.007 1.007 3 32.80
4 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 01:36:02 1 1.052 127.000 01:19:33 4.0 1.032 1.047 3 32.01
5 2585 Margaret S Pacer S Gevers 01:41:14 5 1.000 127.000 01:19:43 5.0 0.979 0.995 3 33.74
6 2644 Daryl J Pacer P Endler 01:42:52 6 1.000 127.000 01:21:00 6.0 0.963 0.991 3 34.29
7 584 Slingshot Pacer L Hunt 01:48:04 7 0.965 127.000 01:22:07 7.0 0.917 0.955 3 36.02
DNF 2524 Jack Maloney Pacer J Hawkins     1.000 127.000   10.0     3 0.00
DNF 2859 G Taylor Pacer M Smallwood     0.990 127.000   10.0     3 0.00

Sabre Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 1606 Rakali Sabre P Webster 01:35:19 1 1.019 126.500 01:16:47 1.0 1.021 1.020 3 31.77
2 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:36:41 2 1.006 126.500 01:16:54 2.0 1.007 1.006 3 32.23
3 1710 My Distraction Sabre A Marsh 01:43:59 5 0.936 126.500 01:16:56 3.0 0.936 0.936 3 34.66
4 1592 Tachi Sabre S Gillam 01:37:39 3 0.997 126.500 01:16:58 4.0 0.997 0.997 3 32.55
5 1258 Aphrodite Sabre C Masters 01:38:01 4 1.004 126.500 01:17:48 5.0 0.993 1.001 3 32.67
6 255 Leaky Sabre M Rush 01:50:10 6 0.939 126.500 01:21:46 6.0 0.883 0.930 3 36.72
7 1516 Sciabola Sabre L Nagy 01:50:24 7 0.941 126.500 01:22:07 7.0 0.882 0.932 3 36.80
DUT 1270 Midori Sabre A Graham     0.916 126.500         3 0.00

Ultimate 18 DK Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 125 Free Spirit Ultimate 18 DK D Phillips 01:31:40 1 1.009 0.600 01:09:03 1.0 1.009 1.009 3 30.56
2 123 Sunstruck Ultimate 18 DK L Berger 01:36:04 2 0.988 0.600 01:10:52 2.0 0.963 0.982 3 32.02