TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 14/04/2011 10:57:43 PM

RACE 14 [15/01/2011] Handicap Series

Handicap B6

Printed on : 14/04/2011 10:57:43 PM

125 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:10:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 3 Green Out 125 A O'Brien 01:20:10 1 1.000 123.000 01:05:11 1.0 1.000 1.000 3 26.72
2 3113 Smooth Criminal 125 M Lawrence 01:35:20 2 0.970 123.000 01:15:10 2.0 0.841 0.960 3 31.78
3 3031 Cheeky Monkey 125 B Fentiman 01:41:00 3 0.970 123.000 01:19:39 3.0 0.794 0.960 3 33.67

29er Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:10:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 1405 Shearwater 29er D Taylor 01:14:15 1 1.000 96.000 01:17:21 1.0 1.000 1.000 3 24.75

Careel 18 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 247 Small Mercies Careel 18 J Dorrington 01:55:00 1 1.000 0.590 01:24:26 1.0 1.000 1.000 3 38.33

Explorer 16 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright 01:36:41 1 1.002 0.580 01:09:55 1.0 1.002 1.002 3 32.23

Hartley 16 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 1464 Sea Biscuit Hartley 16 G Mee 01:26:00 1 0.976 0.630 01:05:48 1.0 0.976 0.976 3 28.67
2 1591 Just A Boat Hartley 16 J Bennett 01:27:44 2 0.972 0.630 01:06:51 2.0 0.957 0.968 3 29.24
DNF 1236 True Colours Hartley 16 S Gevers     0.974 0.630   5.0     3 0.00
DUT 441 Phantom Hartley 16 A O'Brien     1.031 0.630         3 0.00

Hartley 18 MA Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 24 Tarquin Hartley 18 MA C Theodore 01:37:00 1 1.000 0.590 01:11:13 1.0 1.000 1.000 3 32.33

Impulse Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:10:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 596 Gone Troppo Impulse M Shaw 01:13:46 1 0.978 118.500 01:00:53 1.0 0.978 0.978 3 24.59
2 597 Electrafy Impulse L Raymond 01:14:51 2 0.981 118.500 01:01:58 2.0 0.964 0.977 3 24.95

KittyCat Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:10:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 333 Super Grove KittyCat I Kiss 01:13:20 2 0.973 99.000 01:12:04 1.0 0.973 0.973 3 24.44
2 737 Kiss This KittyCat L Kiss 01:11:11 1 1.005 99.000 01:12:16 2.0 1.002 1.004 3 23.73
3 323 Nigretta KittyCat J Barnett 01:45:20 3 0.941 99.000 01:40:07 3.0 0.677 0.932 3 35.11

Mirror Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 69199 Zoe Mirror M Fitzpatrick 01:05:15 1 0.946 143.500 01:04:31 1.0 0.946 0.946 2 32.63

Pacer Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 2766 Spark Plug Pacer K Ho 01:24:24 1 0.997 127.000 01:06:15 1.0 1.036 1.007 3 28.13
2 2115 Banana Split Pacer G Parsons 01:26:59 3 1.004 127.000 01:08:45 2.0 1.006 1.004 3 28.99
3 2181 Sputnik Pacer E Stojkovich 01:32:10 6 0.949 127.000 01:08:52 3.0 0.949 0.949 3 30.72
4 2482 Manta Pacer G Davison 01:30:20 4 0.973 127.000 01:09:13 4.0 0.968 0.972 3 30.11
5 550 Shadowfax Pacer C Wirtz 01:32:05 5 0.955 127.000 01:09:14 5.0 0.950 0.954 3 30.69
6 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 01:24:34 2 1.058 127.000 01:10:27 6.0 1.034 1.052 3 28.19
7 2644 Daryl J Pacer I Collins 01:33:20 7 0.980 127.000 01:12:01 7.0 0.937 0.970 3 31.11

Sabre Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 1589 Espada Sabre G Charlesworth 01:24:00 2 1.000 126.500 01:06:24 1.0 1.023 1.006 3 28.00
2 1647 Seabeat Sabre A Keil 01:23:37 1 1.026 126.500 01:07:49 2.0 1.028 1.026 3 27.87
3 534 Xaloc Sabre E Dick 01:28:20 3 0.973 126.500 01:07:57 3.0 0.973 0.973 3 29.44
4 100 Uiscse Beatha Sabre R O'Hagan 01:33:55 5 0.928 126.500 01:08:54 4.0 0.915 0.925 3 31.31
5 1411 Cutting Edge Sabre J McCall 01:33:25 4 0.965 126.500 01:11:16 5.0 0.920 0.955 3 31.14
6 1710 My Distraction Sabre A Marsh 01:39:27 7 0.945 126.500 01:14:18 6.0 0.864 0.936 3 33.15
7 1516 Sciabola Sabre L Nagy 01:39:25 6 0.951 126.500 01:14:44 7.0 0.865 0.941 3 33.14

Ultimate 18 DK Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 37 Pedina D'oro Ultimate 18 DK G Hynes 01:46:30 1 0.941 0.600 01:14:50 1.0 0.941 0.941 3 35.50
2 100 Neried Ultimate 18 DK A Banks 02:10:00 3 0.939 0.600 01:31:09 2.0 0.771 0.930 3 43.33
3 45 Paegam Ultimate 18 DK I Buchanan-Black 02:04:40 2 1.000 0.600 01:33:05 3.0 0.804 0.990 3 41.56