TopYacht Software: Williamstown Sailing Club - 14/04/2011 10:48:15 PM

RACE 5 [13/11/2010] Handicap Series

Handicap A5

Printed on : 14/04/2011 10:48:15 PM

125 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 3 Green Out 125 J O'Brien 40:26 1 1.000 123.000 32:52 1.0 1.000 1.000 3 13.48
DNF 3031 Cheeky Monkey 125 B Fentiman     0.970 123.000   3.0     3 0.00

Explorer 16 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
DUT 121 Fiz IV Explorer 16 P Wright     1.002 0.580         3 0.00

Hartley 16 Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 1442 Tru Blu Hartley 16 M Horvath 42:14 1 1.048 0.630 34:42 1.0 1.070 1.054 3 14.08
2 800 Whispering Hartley 16 T Burke 46:52 3 0.965 0.630 35:27 2.0 0.965 0.965 3 15.62
3 1333 Hissing Sid Hartley 16 P Behrendt 46:23 2 1.011 0.630 36:46 3.0 0.975 1.002 3 15.46
4 1280 Waka 6 Hartley 16 J Constable 56:13 4 0.980 0.630 43:11 4.0 0.804 0.970 3 18.74
DNF 933 Sunny Daze Hartley 16 D Isom     0.990 0.630   7.0     3 0.00
DNS 1451 Half a Chance Hartley 16 P Behrendt     0.982 0.630   7.0     3 0.00

KittyCat Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 323 Nigretta KittyCat J Barnett 45:10 1 0.951 99.000 43:23 1.0 0.951 0.951 3 15.06

Mirror Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 70662 Bob Mirror A Scott-Murphy 48:59 1 1.000 143.500 34:08 1.0 1.000 1.000 3 16.33

Pacer Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 2586 Rince Wind Pacer D Vockler 45:22 1 1.053 127.000 37:37 1.0 1.053 1.053 3 15.12
2 2766 Spark Plug Pacer K Ho 47:20 2 1.012 127.000 37:43 2.0 1.009 1.011 3 15.78
3 2181 Sputnik Pacer E Stojkovich 49:53 3 0.961 127.000 37:45 3.0 0.958 0.960 3 16.63
DNF 2115 Banana Split Pacer G Parsons     1.003 127.000   5.0     3 0.00

Sabre Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:05:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 1589 Espada Sabre G Charlesworth 45:47 2 1.005 126.500 36:23 1.0 1.064 1.015 3 15.26
2 1647 Seabeat Sabre A Keil 45:31 1 1.025 126.500 36:53 2.0 1.070 1.035 3 15.17
3 1592 Tachi Sabre S Gillam 48:19 3 1.008 126.500 38:30 3.0 1.008 1.008 3 16.11
4 1258 Aphrodite Sabre C Masters 48:22 4 1.016 126.500 38:51 4.0 1.007 1.014 3 16.12
5 534 Xaloc Sabre E Dick 52:55 5 0.993 126.500 41:32 5.0 0.920 0.983 3 17.64
6 100 Uiscse Beatha Sabre R O'Hagan 57:49 6 0.951 126.500 43:28 6.0 0.842 0.941 3 19.27
DUT 1516 Sciabola Sabre L Nagy     0.944 126.500         3 0.00

Ultimate 18 DK Mixed Class HC results (Based on 3 Laps) Start : 14:00:00
Place Sail No Boat Name Class Skipper Elapsd ETOrd AHC TCF Cor'd T Score BCH CHC LAPS Mins/Lap
1 125 Free Spirit Ultimate 18 DK D Phillips 50:45 1 1.009 0.600 38:14 1.0 1.009 1.009 3 16.92